Vyhrála ale netradiční buchta, s rajčaty.
Autoři nadýchaných a hlavně voňavých dobrot své vzorky odevzdávali v sobotu odpoledne. Při druhém ročníku klání se jich sešlo čtyřicet dva.
„Všechny buchty měly být kynuté, ale bereme i ty, které jsou nějakým způsobem odlišné. Jako jsou rajčata na sladko nebo dia koláč," vysvětlila Alena Ostřanská, která vzorky přijímala. ¨
Na rozměrném stole se tak sešly rohlíčky, koblížky, buchty na plech nebo štola.
„Jedna paní donesla myší ocásky, ale jsou dělané z těsta na koblihy, které pak paní obalila ve skořicovém cukru," popsala Alena Ostřanská jeden ze soutěžních kousků.
Třináctiletý pekař
Své dílo předala i Olga Muzikantová z Hluboček.
„Nedalo mi to a zkusila jsem to, soutěž se mi líbí. Původní recept je na ořechové koláčky, ale já jsem z toho udělala větší rohlíčky. Pekla i moje maminka a to dělala Honzovy buchty, ale se zelím," popsala žena.
Soutěže se zúčastnil i třináctiletý Jakub Sládeček a i on pekl tradiční české buchty, naplnil je však povidly.
Domácí dobroty mohli účastníci soutěže nosit do 16 hodin, pak ke stolu zasedla pětičlenná odborná porota, složená především ze zástupců pekařského a cukrářského oboru.
„Dali jsme jen podmínku, že koláče musí být z kynutého a pečeného těsta, aby se nestalo, jako loni, že vyhrály zákusky," popsala ještě Alena Ostřanská.
Hruškové trojhránky
Při pestrém programu se příchozí mohli potěšit vystoupením místního folklorního souboru Týnečáci, který akci i pořádal, ale třeba také písněmi zpěváka Marka Ztraceného.
Při slavnostním vyhlášení se pak na prvním místě umístila Petra Pavlíková s rajským kolem.
Na druhém místě skončila Radana Podivínská s hruškovými trojhránky a na třetím místě rodina Navrátilova s ořecho-rumovými prsty.
„Výherci dostali věcné ceny. Vítězné recepty budou zveřejněny v Týneckých listech," doplnila Alena Ostřanská.