Ledem jsou již sevřeny první menší rybníky na Olomoucku, které jsou v zimě vyhledávaným místem místních krasobruslařů a hokejistů, například v Horce nad Moravou.

Vrstva však stále nemusí být bezpečná.

Například oblíbená jezera Poděbrady u Olomouce v úterý 27. února souvislá vrstva ledu po celé ploše nepokrývala.

Na zamrzlé části přírodního koupaliště se sice prohánějí desítky bruslařů a hokejistů, někde ale led nedosahuje až ke břehům a na některých místech je vidět, jak praská.

„Vstup na zamrzlé plochy vodních nádrží a rybníků za účelem provozování zimních sportů je pouze na vlastní nebezpečí,“ upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Vodohospodáři v úterý varovali před vstupem na zamrzlé tekoucí vody.

„Vstupovat na zamrzlé plochy vodních toků je značně nebezpečné. Ledová celina může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem v některých místech zeslabena a hrozí tak i při menším zatížení prolomení ledu,“ připomínal Chmelař.

Kluziště místo hřiště

Třeskutých mrazů využívají na řadě míst nadšenci k tomu, aby sami vytvořili podmínky bruslařům.

Například v Grygově sportovci od neděle stříkají vodou hřiště, aby měly vyžití hlavně děti z mateřské a základní školy.

„Je to tradice. Pokud zima přeje a mrzne,“ vysvětloval ledovou plochu ve sportovním areálu v Grygově Petr Koutný z oddílu malé kopané.

„V neděli jsme začali asfalt stříkat vodou a plocha vypadá dobře. Dovádí zde hlavně děti ze školky a školky, kluziště je přístupné po celý den a večer je osvětleno,“ popisoval.

Příští týden až +10°C

Mrazy v nejbližších dnech na Olomoucku nepoleví. V noci na čtvrtek při nízké oblačnosti může rtuť teploměru spadnout až k minus 20.

Podobně v pátek. Přes den bude ve čtvrtek až minus devět, v pátek se mrazy přes den o dva, tři stupně zmírní na minus sedm až minus tři stupně Celsia.

Mrazy v dalších dnech poleví a v příštím týdnu to vypadá na pořádný teplotní zvrat.

„O víkendu by již přes den měly být teploty nad nulou. Počátkem příštího týden by přes pak bude zřejmě mezi pěti až deseti stupni. Čeká nás výrazná teplotní změna,“ uvedl vedoucí ostravského regionálního předpovědního pracoviště Roman Volný.

Desatero k bruslení v přírodě:
*Názory na to, jak by měl být led tlustý, aby byl bezpečný, se různí. Obecně platí, že od patnácti, spíše dvacet centimetrů.
*Jak je led tlustý, se dá spolehlivě zjistit jeho navrtáním. Odhad je nejvhodnější v místě dobře viditelní struktury ledu, například podle množství bublinek viditelných do hloubky.
*Nebezpečí prasknutí ledové krusty je vyšší na plochách s tekoucí vodou, tedy i u rybníků s přítokem a odtokem.
*Velké trhliny objet
*Kde je velká hloubka, tam voda promrzá pomaleji
*Není dobré bruslit v početnějších skupinkách. Při pohybu na zamrzlé hladině je vhodné doporučit rozestup minimálně pět metrů.
*V případě, kdy je slyšet praskání, není vhodné na plochu vstupovat a nebo naopak je nutné ji rychle opustit.
(tau)