Co na řadu rodinných domů mezi ornicí za vsí říkají místní, vedení obce a developer? 

„Shluk domků je postaven přímo v poli, zhruba 150 metrů od stávající zástavby obce Břuchotín. Je nehorázné takto plýtvat zemědělskou půdou. Zničíme, co se dá,“ kritizoval Jan K., který se kvůli probíhající výstavbě u Břuchotína obrátil na redakci Olomouckého deníku.

Břuchotínští mají na poslední projekt názory různé. Kolem staveniště často chodí po cyklostezce vedoucí v polích směrem do Křelova.

„Mladí potřebují bydlet. Je to lepší než nějaké sklady. Budou u toho zahrádky,“ reagovala zhruba šedesátnice.

„Částečně nám to zastíní pohled na Svatý Kopeček. Umístění se nám moc nelíbí. Nevím, jestli si někdo stěžoval, když se to povolovalo,“ přidali další názor mladí manželé z místní části Břuchotín.

Budoucí obyvatelé rodinných domů, které jsou všechny prodané, se už nemohou dočkat, až bude zkolaudováno.

„Jezdím se dívat na stavbu. Těšíme se. Bydlíme ve městě a toto místo je ideální. Dobrá dopravní dostupnost a klid, slepá ulice, žádná auta a hluk,“ liboval si zhruba čtyřicátník, když v neděli odpoledne s dětmi „kontroloval“, jak postupuje výstavba jeho nového domova.

V souladu s územním plánem

Současné vedení Křelova-Břuchotína neví o tom, že by si někdo oficiálně stěžoval na umístění projektu v Břuchotíně. Výstavba rodinných domů se samostatnou příjezdovou komunikací je v souladu s územním plánem obce.

„Osobně jsem obdržel jeden dotaz, na který jsem odpověděl. Toto však schvalovalo předchozí zastupitelstvo, ve kterém jsem nebyl. Na naší obci není zřízen stavební úřad a schvalovací proces byl povětšinou realizován přes příslušné státní úřady, které k tomu vydaly souhlasná stanoviska. Obec má zájem na rozvoji a výstavbě bydlení, kterou podporuje,“ reagoval starosta David Šafář.

Developer: Žádné připomínky nebyly

Třicet zděných domů se zahradou staví brněnská developerská společnost, která již realizovala výstavbu rodinných domů jinde v obci.

„Naše společnost koupila pozemek jako stavební, již byl vyjmut ze zemědělského půdního fondu, proběhla územní studie, v rámci které se mohli lidé vyjadřovat. Žádné připomínky jsme neměli. Vše proběhlo přes stavební úřad, máme veškerá povolení. Nechápu, proč teď si někdo stěžuje,“ reagoval Petr Pilát z brněnské firmy.

Samospráva se podle starosty bude snažit, aby výstavba po jejím dokončení vhodně zapadla do rázu obce. Půdu mezi stávající zástavbou Břuchotína a novou ulicí vlastní soukromníci.

Obec v lokalitě své pozemky nemá. „Obec bude patřičně reagovat, aby vzhled lokality byl pro naše občany příznivý,“ dodal starosta.