Na 29. ročníku pivovarnické přehlídky International Beer Festival Budweis, která se konala od 11. do 16. února v Českých Budějovicích, úrodná Haná nezklamala.

Kromě tradičních gigantů mezi pivní elitou zazářily i menší pivovary.

Zlatá pečeť do Přerova

Nejprestižnější ocenění z degustační soutěže si odnesl přerovský Zubr, za svůj světlý ležák Grand získal Zlatou pivní pečeť.

Ředitel přerovského pivovaru Tomáš Pluháček má z úspěchu radost.

„Velice mě těší, že se nám dlouhodobě daří na odborných degustačních soutěžích, a vítězství ležáku Zubr Grand je toho dalším potvrzením. Ve své kategorii porazil osmačtyřicet přihlášených vzorků,“ okomentoval výsledky.

Jadroš i do krakovské hospody 

Soutěžilo se také o Světovou pivní pečeť, v luxusní společnosti nechyběl světlý ležák Premium z litovelského pivovaru ani Tmavý Jadroš z rodinného pivovaru v Náměšti na Hané.

Oba se mezi více než stovkou konkurentů umístily shodně na třetím místě.

„Získat takovou cenu, to je prostě úžasné. V Česku frčí spíše světlá piva, o to víc si vážíme, že uspělo i tmavé,“ netajil radost sládek z Náměště Radek Jadrníček.

Pivo černé barvy jeho zákazníkům chutná nejen na Olomoucku. Vyváží se dokonce až za hranice státu.

„Jednou týdně Tmavého Jadroše odebírá hospoda v Krakově. Poláci si jeho chuť pochvalují,“ prozradil. Letos veřejnosti nabídne několik pivních speciálů, například ledový nebo velikonoční.

Pivovar Jadrníček v Budějovicích zazářil ve dvou kategoriích. Kromě bronzové příčky pro tmavý třináctistupňový speciál se může pyšnit také šestým místem pro svoji světlou jedenáctku.

Bodovaly i tmavé speciály

Mezi nejchutnější vzorky v kategorii Speciální tmavé pivo z minipivovaru zařadila odborná porota hned dva zástupce z Olomouce.

Pivovar Chomout se svým Švarcem skončil čtvrtý, třináctistupňový speciál Svatokopecký Karel z pivovaru na Svatém Kopečku zakotvil na šesté pozici. Stejně jako tmavý ležák Pivovaru CHORS z Černotína u Přerova.

U světlých výčepních piv o sobě dal vědět přerovský Minipivovar Jižan, mezi padesáti třemi vzorky desetistupňová Galuska vystoupala na pátou příčku.

Na předních pozicích jednotlivých kategorií se umístily také největší krajské pivovary Holba, Litovel a Zubr, poslední dva zmiňovaní navíc uspěli i mezi celkovými finalisty.

Absolutní vítěz z Malého Rohozce

Mezinárodní pivní festival v Českých Budějovicích bývá rozdělen na dvě části – veřejnou a neveřejnou.

„Prezentace menších a neznámých pivovarů jsou veřejně přístupné, aby se lidé seznamovali s novými značkami a mohli ochutnat něco nového. V té části, která není veřejně přístupná, jsou velké pivovary, které už zná každý. Šanci na vítězství tak mají všichni. Jak giganti s dlouholetou tradicí, tak malé pivovary, které byly založeny nedávno," vysvětlil ředitel největšího a nejstaršího degustačního festivalu u nás Alois Srb.

Podle něj se degustačním testům každým rokem podrobuje více výrobků. Srba zájem tuzemských i zahraničních pivovarů těší.

„Přesné letošní statistiky u sebe nemám, ale loni tu svoji práci představilo 245 pivovarů z 20 zemí,“ řekl.

Organizátoři té části soutěže, která byla přístupná veřejnosti, rozdělili vzorky do čtyřiatřiceti kategorií. Většina z nich obsahovala více či méně tradiční piva, ve dvou soutěžily cidery a zbylé dvě kategorie patřily minerálním vodám.

Absolutním vítězem Světové pivní pečetě 2019 se stala Třináctka, speciální světlé pivo z Malého Rohozce, místní části Turnova. 

Největší úspěchy krajských pivovarů na International Beer Festival Budweis v Českých Budějovicích

Pivovar Holba, Hanušovice
Polotmavá 11% – 2. místo (Polotmavé pivo)
Horská 10% – 3. místo (Světlé výčepní pivo)

Pivovar Litovel
Premium – 3. místo (Světlý ležák)

Pivovar Zubr, Přerov
Grand – 1. místo (Světlý ležák)

Pivovar Jadrníček, Náměšť na Hané
Tmavý Jadroš 13% – 3. místo (Speciální tmavé pivo)

Světová pivní pečeť 2019
Tmavý Jadroš a Litovel Premium – 3. místo