„Ke dni 4. února neevidujeme hlášení Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění o potvrzeném výskytu mutace koronaviru,“ sdělila Deníku Andrea Škurková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Podle epidemiologů je trasování u případů s pozitivním PCR testem s podezřením na agresivnější variantu viru prioritní.

„Osoby, u kterých je zjištěno podezření na britskou mutaci viru, jsou nám nahlášeny laboratoří a jsou trasovány přednostně, tak abychom zamezili nekontrolovanému šíření,“ ujistila Andrea Škurková.

Skiareál Hlubočky, 31. ledna 2021
Sjezdovky semeništěm nákazy? Sever kraje je nejklidnější a bez ohniska

SZÚ v úterý odpoledne sdělil, že sekvenace vzorků z Olomouckého kraje probíhá.

„Výsledky lze očekávat přibližně za dva týdny,“ řekla Deníku mluvčí SZÚ Klára Doláková s tím, že SZÚ bude informovat o svých vědeckých závěrech vždy v týdenním intervalu, a to prostřednictvím zprávy NRL. Ta je zveřejňována začátkem týdne.

V Olomouckém kraji se podle epidemioložky daří do 48 hodin vytrasovat a kontaktovat všechny potvrzené případy Covid-19, které epidemiologové evidují. Bez ohledu na verzi viru.

Začátek jara 2020 šel trávit buď v přírodě, anebo doma. Ilustrační foto
Babyboom kvůli karanténě? Jak se "lockdown" projevil v porodnicích

Vakcina funguje i na novou "verzi"

Vzhledem k vyšší rychlosti šíření nové mutace, u níž nebylo prokázáno, zda je zároveň nebezpečnější, přistoupily některé země ve snaze zpomalit přenos například k povinnosti nosit v obchodech nebo MHD místo běžných roušek respirátory třídy FFP2. Česká vláda možnost posuzovala, ale nic takového nenařídila.

Vakcíny, které se aktuálně očkují proti Covid-19 v Česku, jsou podle expertů stejně účinné proti britské variantě jako proti „normálnímu“ koronaviru.

V Olomouckém kraji bylo ve středu potvrzeno 394 případů koronaviru, což je méně v porovnání s minulou středou i denními nárůsty v tomto týdnu. Aktuálně se v regionu s Covid-19 potýká 4 931 lidí.