Do úprav veřejných prostranství se zapojují i místní školáci a členové zájmových sdružení a spolků. Pořádání dobrovolných brigád se osvědčilo obci Hněvotín na Olomoucku. V říjnu obecní úřad zorganizoval dvě pracovní soboty zaměřené na úklid odpadků a úpravy zeleně.

„Zájem nás příjemně překvapil, dohromady přišlo přes sto třicet lidí. Do práce se zapojili školáci, myslivci, sportovci i dobrovolní hasiči. Z přírody jsme odvezli přes dvacet kubíků odpadků, plastů, pneumatik a matrací. Jsme rádi, že obyvatelům Hněvotína není lhostejné, v jakém prostředí žijí,“ řekl starosta Jaroslav Dvořák (nez.).

Odměnou pro brigádníky bylo občerstvení a dobrý pocit z čisté přírody v okolí obce. „V okolí nově zpřístupněných vycházkových cest jsme o uplynulém víkendu vysázeli přes osmdesát nových stromů. Díky pomoci občanů se podařilo obnovit dříve velmi vyhledávané místo a častý cíl procházek,“ dodal Dvořák.

Ve Velké Bystřici na Olomoucku se z čištění okolí řeky Bystřice stala už tradice. Dobrovolné brigády se každoročně zúčastní kolem tří desítek místních občanů. „Radnice zaplatí občerstvení, vodohospodáři nakoupí pytle na odpadky a ochranné rukavice a skládka v Mrsklesích převezme zdarma nasbírané odpadky,“ sdělil starosta Marek Pazdera (nez.).

Peníze z obecního rozpočtu se díky pomoci obyvatel daří ušetřit také Bílé Lhotě na Litovelsku. „V místní části Hrabí hodně brigádničí dobrovolní hasiči, v Bílé Lhotě jsme v minulosti svépomocí upravili parčík a v Červené Lhotě lidé zvládli úklid obce před oslavami. Občané z místní části Měník si sami vybudovali hřiště na nohejbal,“ uvedla starostka Alena Sedlářová (nez.).

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika