Nabídky, které se tak objeví, jsou během chvilky pryč. „Je to stejné jako v červenci. Lidé shánějí práci na poslední chvíli a firmy posílají velmi malé objednávky, třeba na jednoho či dva pracovníky. V nabídce máme doplňování zboží, vykládání kamionů. Pak to jsou dlouhodobé brigády, které si studenti už domlouvají i sami a to bývá balení motouzů, administrativní práce, nějaké pomocné práce ve skladu,“ vysvětlila Pavlíková.

Největší zájem je pak tradičně o pozice, které jsou nejlépe placené.

„V současné době to jsou administrativní práce a některé pomocné práce ve skladu a vykládka kamionů. Běžná taxa je kolem 60 korun na hodinu hrubého a lépe placená práce se pohybuje zhruba od 70 do 90 korun na hodinu,“ řekla Pavlíková s tím, že by studenti měli sledovat aktuální nabídku na webových stránkách agentury a pokud se volné místo objeví, na nic nečekat.

Některé agentury pro brigádníky práci nabízejí, výběr je však omezený.

„Jsme agentura, která se zabývá spíš hlavním pracovním poměrem, a brigád máme méně. Brigádníky nabíráme každý týden a to pouze pro potravinářský průmysl. Studenti si pak mohou vybrat den i směnu, na kterou by chtěli jít,“ uvedla personální konzultantka ze společnosti Start People Michaela Švarcová.

Podle ní však zájemci chtějí většinou pracovat celé dva měsíce. „Dostanou pracovní smlouvu a chodí každý den do práce, jsou jako opravdový zaměstnanci,“ doplnila.

Ti, kteří si v červenci naordinovali odpočinek a teď přemýšlejí nad tím, že by vyjeli do zahraničí, mají ještě šanci. Musí však počítat s tím, že zahraniční zaměstnavatelé většinou preferují tříměsíční a déle trvající pracovní poměr.

„Zahraniční práce zařizujeme i teď. Určitě je šance získat nějaké pracovní místo v cizině. Není to limitované obdobím, jen je potřeba počítat s tím, že jde většinou o tříměsíční a delší nabídky,“ uvedla Iva Kučerová, koordinátorka studijních a pracovních pobytů olomoucké agentury Study Line, která nabízí práci a studia v převážně anglicky mluvících zemích.

„Největší zájem je stále o Velkou Británii. Tady se minimální mzda do jednadvaceti let pohybuje okolo 4,60 libry za hodinu, od dvaadvaceti let už je to 5,52 liber na hodinu. Například truhlář nebo instalatér mají průměrnou mzdu až 10 až 12 liber na hodinu,“ doplnila Kučerová.