„Vypadalo to jako sněhová vánice. Všude bílo. Na poslední chvíli jsem zachraňoval psa, králíky, slepice. Jedna se utopila. V nazouvákách jsem běhal po zahradě a uvolňoval plotky, aby měla voda kudy téct pryč,“ popisuje dramatickou noc devětačtyřicetiletý muž a ukazuje škody.

Zaplavená garáž i s autem, polámaný plot, zničený bazén. Nábytek na vyhození. Aby mohl odklidit následky, vzal si Zdeněk v práci volno.

„Napsal jsem šéfové, že je mi jedno, na co mám nárok. Prostě zůstávám doma i kdybych měl mít neplacenou dovolenou,“ prozrazuje.

„Koberce a hadry vem čert. Hlavně že jsme v pořádku,“ dodává s úlevou.

Díky vysoko položené studni rodině zbyla pitná voda, pro kterou si k nim nyní chodí sousedé.

Hrozná tragédie, bydlela výš po proudu

Bohužel každý podobné štěstí v neštěstí neměl. Řádění přírodního živlu zaplatila svým životem jedna místní obyvatelka. Zdeňkova stejně stará kamarádka.

„Bydlela výš po proudu. Nevím přesně, co se stalo, ale je to hrozná tragédie,“ smutní při vzpomínce na oběť bleskové povodně.

Silný déšť zasáhl místní část Šumvaldu mezi 20. a 21. hodinou, o půl jedné bylo po všem.

„Když se to uklidnilo, sobě i svým dcerám jsem dal prášek, abychom se aspoň trochu vyspali. Od rána makáme,“ říká vášnivý lyžař.

Právě lyže za desítky tisíc vynesl z garáže jako první, aby nezvlhly. Do úklidu se s lopatami, kyblíky i vysokotlakým čističem zapojila celá rodina.

„Teď hlavně vyčistit garáž a schovat věci, které se podařilo zachránit. Zbytek počká, pak teprve bude mít smysl volat pojišťovnu a sčítat ztráty,“ uzavírá obyvatel Břevence.