Jak s jednodenním odstupem hodnotíte své vítězství v prvním kole?
Nadšení z úspěchu stále doznívá. Ale hned vzápětí jsem si uvědomil, že je to spíš semifinále. Ještě budeme muset ve finále usilovat o hlasy voličů. Po prvním kole cítím vlastně ještě větší tíhu.

Voliči si do druhého kola vybrali dva lékaře. Co na to říkáte?
Připadá mi, že v současné době etablování politici nejsou in, což je dobře. Takoví politici z profese nemají co nabídnout. Přichází nová sorta lidí, za kterými je kus práce, mají zkušenosti. Navíc lékařům lidé obecně velmi důvěřují.

Jakou máte profesní lékařskou zkušenost s vaším protikandidátem?
Setkali jsme se v době, kdy se řešil v olomoucké fakultní nemocnici transport pacientů do jiných nemocnic. Snažili jsme se vymyslet, jak dát inkubátor bezpečně do helikoptéry, jaký tým by měl miminko doprovázet.

Jaké kroky chystáte do následující čtyřdenní etapy volební kampaně? Můžou voliči očekávat nějaké vyhrocenější směřování?
To v žádném případě. Jako záchranář jsem zvyklý vyhrocené situace řešit a snažit se, aby se nešířily dál. Budu chtít znovu oslovit lidi, a to od Facebooku až po osobní kontakt. Pokud to počasí dovolí, objedu znovu alespoň ty větší obce regionu na kole.

Do Senátu bývá volební účast nízká, především v druhých kolech. Jak byste se snažil lidi motivovat, aby k volbám šli? Navíc si spousta lidí myslí, že Senát nemá význam.
Ty, kteří si myslí, že Senát nemá smysl, nejspíš nikdo nepřesvědčí, aby šli k druhému kolu voleb. Můj názor z pohledu nejen lékaře, ale také politika s tříletou zkušeností, je takový, že Senát je pojistkou. Může se stát, že poslanci zákon v podstatě znetvoří. Když jde například o zákon týkající se lékařů, tak se všichni poslanci najednou stanou v podstatě lékaři. K chybám ve sněmovně dochází, Senát je může napravit.

Proč jste se pustil do politiky? Lékaři jsou lidmi hodnocení jako jedno z nejprestižnějších profesí, na rozdíl od politiků.
V politice jsem se neangažoval, sympatizoval jsem s novým hnutím ANO. Ale byl jsem stranou osloven, abych kandidoval ve volbách do sněmovny, obecního zastupitelstva a stejně to bylo v případě Senátu. Preferenční hlasy mě vynesly na přední místa kandidátek.

Ale něco vás asi muselo štvát?
Ano, zejména pokud jde o vazby politiků, podnikatelů a policistů v Olomouci, vytváří jakousi chobotnici. Olomouc se stala Palermem Moravy. To jsem chtěl změnit.

Hnutí ANO v podstatě ovládlo volby do krajských zastupitelstvem. Co to znamená?
Ukázalo se, že počáteční myšlenka ANO, že lidé mají mít zkušenost v nějakém oboru a teprve potom vstoupit do politiky, funguje.