Podle očekávání vedení hnutí rozhodlo také o tom, že místopředseda ANO a šéf jeho poslanců Jaroslav Faltýnek, který měl vést kandidátku v Olomouckém kraji, bude lídrem na Vysočině.

Olomouckou kandidátku tak povede hejtman a poslanec Ladislav Okleštěk.

Vedení hnutí zároveň přijalo doporučení nekumulovat po volbách funkce. Politici by si měli vybrat.

„Milan Brázdil byl zařazen grémiem na kandidátku, kde je na šestém místě," informoval 1.místopředseda ANO Faltýnek.

Brázdil neprošel nominačním sněmem v Olomouckém kraji.

„Takových případů bylo více po republice, a výbor je na kandidátku vrátil, protože se domníváme, že je za nimi práce ve sněmovně. Konkrétně Milan Brázdil je lékař – záchranář, kterého lidé mají rádi a je logické, aby na kandidátce byl," sdělil.

Pracuje jen pro Olomouc?

Brázdila si na kandidátce nepřálo krajské předsednictvo a jeho jméno nenapsal na seznam ani regionální sněm, kde Brázdil spolustraníkům navrhl, že do sněmovních voleb půjde z posledního místa.

Oficiálně měla zaznívat kritika, že Brázdil pracuje pro Olomouc, ale v jiných oblastech Olomouckého kraje jako poslanec vidět nebyl.

Neoficiálně přemohly spolustraníky obavy, že by populární záchranář zamíchal schváleným pořadím kandidátů na volební listině.

Brázdila voliči v minulých sněmovních volbách vykroužkovali z desáté příčky na místo první a zabodoval také o rok později v komunálních volbách a vloni vyhrál první kolo senátních voleb.

"Jsem rád, že nakonec zvítězil rozum a budu mít možnost obhájit poslanecký mandát a pomoci hnutí k volebnímu vítězství. Pánům Faltýnkovi a Babišovi děkuji, že se za mě postavili," reagoval Brázdil, který se o tom, že bude na kandidátce, dozvěděl od Deníku.

Okleštěk lídrem v Olomouckém kraji

Jaroslava Faltýnka, který měl vést kandidátku v Olomouckém kraji, nahradil olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk.

Ten je nyní i poslancem a podle doporučení celorepublikového výboru by si hejtmani po sněmovních volbách měli vybrat.

„Na výboru jsme přijali usnesení, že tam, kde by mělo dojít ke kumulaci funkcí, se lidé po volbách, pokud uspějí, musí rozhodnout, jestli zůstanou tam nebo tam. Nejsme pro kumulaci funkcí," uvedl 1. místopředseda ANO.

Podle Oklešťka je otázka, zda se takovým doporučením bude řídit, zatím předčasná – do voleb jsou necelé čtyři měsíce.

Deníku sdělil, že si vyzkoušel, že zvládat obě volené funkce jde.

„Uvidíme, co bude po volbách. To, že je člověk lídrem, jej sice k něčemu předurčuje, ale nutně to neznamená, že to tak bude," uvedl hejtman.

Faltýnek povede kandidátku na Vysočině

Faltýnek bude lídrem na Vysočině, kde nahradil ministra financí Ivana Pilného, který v minulém týdnu oznámil, že nechce obhajovat mandát poslance.

Uspět na Vysočině, kde v minulých sněmovních volbách mělo ANO nižší zisk v porovnání s Olomouckým krajem, bude podle Faltýnka těžší.

„Pan Běhounek je uznávaný, v regionu má dobrou pozici a pověst, je to hejtman a není členem ČSSD. Pro mě je to výzva, je to zemědělský region a určitě se budu snažit přesvědčit hlavně zemědělce a podnikatele, aby nás volili. Udělám vše pro to, abych uspěl," sdělil Faltýnek.