Nebudou ani za 10 korun. Největší pěstitelé v Olomouckém kraji, kteří v minulém týdnu začali vyorávat hlízy, odhadují, že letošní výnosy budou poloviční. Na úrodě se podepsal zejména nedostatek srážek na jaře. Červencové deště už ji nezachránily.

Traktor s dvouřádkovým vyorávačem brambor a druhý s návěsem, kam padají pracovníky nahrubo vytříděné brambory, jezdí po poli u Vrbátek od druhé poloviny minulého týdne.

„Zahájili jsme sklizeň odrůdy Gala. Brambor je polovina,“ hodnotil Erik Mádr, místopředseda představenstva ZD Vrbátky po vyorání jedné čtvrtiny brambor, které družstvo letos sklízí ze 40 hektarů. Kromě Galy pěstuje na 30 hektarech odrůdu Antonia.

Na nízkých výnosech se podle Mádra podepsalo zejména sucho v jarních měsících. „Dva měsíce brambory jen přežívaly a nerostly. Napršelo až v létě, to už bylo pozdě,“ vysvětloval.

Sklizeň brambor ve Vrbátkách potrvá zhruba tři týdny, podle počasí. Prodej na farmě v Dubanech by družstvo chtělo zahájit počátkem října. Vloni podnik prodával kilogram od podzimu do konce března za 10 korun.

Letos? „Zatím počítáme s cenou 15 korun, včetně DPH. Brambory už nikdy nebudou za pět korun, kdo by to dělal,“ poznamenal Mádr.

Výstavba nového hřiště s umělým povrchem v tréningovém areálu SK Sigma v Řepčíně.
Sigma přestavuje areál v Řepčíně. Co tam bude?

Zájemců je hodně, producentů málo

O produkci z Vrbátek je velký zájem. Brambory firma dodává jen na tuzemský trh.

„Tím, jak je producentů málo, musíme odběratele i odmítat,“ popisoval situaci.

Lidem z regionu nabízí družstvo své brambory na farmě v Dubanech, jezdí si pro ně i 30 kilometrů.

„Menší brambory jsou k dispozici za příznivé ceny na krmení pro hospodářská zvířata. Zájem je velký,“ doplnil Mádr s tím, že na uskladnění bude brambor do konce roku dostatek.

Na nezájem o brambory si rozhodně nemůže stěžovat ani Tomáš Vlček, farmář z Blatce, který letos sklízí plodinu z devíti hektarů.

„Slabší průměr,“ hodnotil letošní úrodu. „Cena? Na uskladnění bude za 12 až 14 korun. Zatím to vidím takto,“ informoval farmář.

Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky se výnosy liší kraj od kraje a místo od místa. Podle toho, kolik kde napršelo.

„Někde jsou standardní výnosy, jinde poloviční. Celkový průměr v České republice bude snížený, ale jestli to bude o dvacet nebo o třicet procent, to lze v tuto chvíli těžko odhadovat,“ reagoval.

Cena brambor na pultech od července klesá. Po devět měsíců trvajícím nárůstu podle údajů Českého statistického úřadu klesla v porovnání s červnem o 15,6 procenta na 22,60 korun za kilogram.

Pokles pokračoval v srpnu, a to o 14,5 procenta. Meziročně však byly ceny brambor stále citelně vyšší - v červenci o 65,7 procenta a minulý měsíc o 38,2 procenta.

Babičkou roku 2019 Olomouckého kraje se stala Marie Záhorová ze Senice na Hané. K prvenství jí pomohla hanáčtina a šikovné ruce
Babičkou roku je Marie Záhorová ze Senice na Hané

Za 13 Kč. V akci

Podle Hanky lze těžko očekávat, že cena brambor pro spotřebitele na podzim spadne pod 10 korun. Některé obchodní řetězce již nabídly akci na brambory, volné, kolem 13 korun.

Zatím se však stále čeká, jaké budou výsledky v Německu. Data ještě nejsou ani z Holandska a Francie.

„Cena by ještě mohla malinko spadnout. Žádné velké překvapení bych už ale nečekal. Konzum v surovině se bude pohybovat kolem šesti až osmi korun a maloobchod je většinou na dvojnásobku této ceny,“ vzkázal spotřebitelům.

Bezplatné anonymní testování na HIV. Ilustrační foto
Dopřáli si "masáž" v Asii. Strach muže dohnal na test HIV