„Je to hrůza. A divíte se? Nejsou. Máme pole a jsou takové,“ ukazovala velikost vlašského ořechu paní Vlasta, která včera nakupovala na olomoucké tržnici.

„Nemůžeme do nich, protože je mokro. Bojím se, co bude v zimě. Všechno shnije. Lidé už nakupují na uskladnění, ale já bych ještě počkala,“ dodala pětašedesátiletá důchodkyně, která žije na okraji města.

Špatnou úrodu potvrzuje i Jan Spáčilík z Dubu nad Moravou.

„Dvě třetiny pole mi zalila voda, tam není nic. Z té jedné třetiny, co jsem sklízel, je poloviční výnos – podle nasbíraných beden. Hlízy jsou půl na půl velké a malé. Je to velmi špatné,“ popsal letošní domácí sklizeň.

V obchodech a na tržnicích se momentálně brambory prodávají od dvanácti do šestnácti korun za kilogram.

„Jsou pomalu dražší než banány, které jsem zrovna dneska viděla v nabídce jednoho hypermarketu za čtrnáct korun,“ komentovala cenu Oldřiška Janečková, která nakupovala v obchodním centru na periferii Olomouce.

Cenu i kvalitu brambor stejně jako jablek, obilí a dalších plodin poznamenala nepřízeň počasí. Na jaře to vzhledem k extrémním výkyvům počasí vypadalo pro brambory katastrofálně.

Ceny také podle odborníků ovlivnilo snížení pěstitelských ploch v řadě zemí Evropské unie.

Drobní pěstitelé se obávají, jak budou v zimě vypadat zásoby ve sklepích a skladovacích halách.

„Deset procent brambor mám dutých. Poté, co se počasí otočilo, rostly hodně rychle. Bohužel nemají dužinu pořádně vyvinutou. Hrozí hniloba a později mokrá hniloba,“ obává se například Jan Spáčilík.

„Na některých se také objevují při škrabání hnědé skvrny. Teď se dají vykrojit a zemák se použije, ale za dva měsíce ve sklepě mohou taky začít hnít,“ dodal.

Ceny o 100 procent vyšší

Kdo chce nakoupit větší množství brambor na uskladnění, může se zastavit přímo na farmě. I tam jsou však většinou podstatně dražší než vloni.

„Letošní výnos je oproti jiným rokům poloviční. Kvalita není špatná. Jsou trochu strupovitější, ale žádná hrůza,“ uvedl Petr Vícha, hlavní agronom zemědělského družstva na Opavsku.

„Cena? O sto procent vyšší než vloni: prodáváme za deset korun včetně DPH,“ sdělil Petr Vícha ze společnosti, která sklízí brambory ze čtyřiceti hektarů.

Zasáhne zdražení restaurace?

Promítne se zdražení základní suroviny ve vývařovnách a restauracích?

„S bramborami zatím žádné problémy nemáme. Uvidíme po Novém roce,“ reagovala pracovnice kuchyně školy v Heyrovského ulici.

„Máme výborného dodavatele, který cenu a kvalitu i přes letošní problémy drží. Nemusíme zatím zdražovat,“ uvedla Jana Nevrlá z Greenbaru.