Kvůli schůzce svého synovce a zároveň ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou byl však mezitím podle některých tvrzení ze seznamu vyznamenaných vyškrtnut. Hrad to popírá, telefonát před dvěma týdny podle něj nebyl oficiální a týkal se pouze návrhu na ocenění.

Bradymu v reakci udělilo ocenění několik jiných institucí, mezi nimi Univerzita Palackého v Olomouci. Na otázky o medaili od univerzity a situaci okolo státního vyznamenání Jiří Brady odpovídal v rozhovoru Olomouckého deníku.

Jak významná je pro vás v současné situaci medaile, které vám předá rektor Univerzity Palackého?

Je to úžasné. Nemohl jsem si přát nic lepšího, než co se stalo a co se děje. Opravdu vidím, že demokracie tady nezahynula a je to velmi příjemné.

Rektor Jaroslav Miller říkal, že by vás rád pozval do Olomouce na přednášku. Tentokrát asi čas nenajdete, je to někdy v budoucnu pravděpodobné?

Nevím, protože v mém věku už toho tolik nenacestuji. Momentálně jsem tady, ale nechystám se. Kdyby se to ovšem podařilo, samozřejmě bych se s ním spojil a rád ho navštívil.

Ocenění získáváte v posledních dnech jedno za druhým. Dohromady jich má být nejméně pět. Jak zpětně celou situaci s neudělením státního vyznamenání hodnotíte?

Ceny dostávám zprava zleva. Myslím ale, že se nejedná o mě, ale o demokracii. Z toho mám největší radost, že nezahynula. Když jdeme po ulici a lidé se chtějí fotografovat, říkám, že jde o víc než o mne.

Hrad vás nepřímo nařkl, že nemluvíte pravdu. Vy jste si ale asi onen telefonát z Prahy nevymyslel…

Právě to mě na tom trochu mrzí. Že mě někdo podezřívá. Kdyby řekli pravdu, asi by se stalo mnohem méně. Víc to nemusím komentovat, každý si může udělat svůj vlastní úsudek.