Výročí by mělo protknout akce pro veřejnost i během celého nadcházejícího roku 2018.

„Písemná zmínka je v listině, která je uložená ve vídeňském státním archivu. Nějakou dobu jsme po této listině pátrali, už léta se na hradě v průvodcovských textech uvádí, že je první písemná zmínka z roku 1317, ale nikdo ten zápis fyzicky neviděl. Proto nás napadlo, že jej zkusíme vypátrat a podařilo se to. Dokonce se nám podařilo získat i fiksimile této listiny,“ popsala kastelánka hradu Bouzov Zuzana Šulcová.

Co nabízí výstava?

Doplnila, že věrná napodobenina historického záznamu je k vidění na hradní výstavě.

„Výstava nabízí nejrůznější zápisy v zemských deskách, máme vystavené archeologické nálezy za celých sedm set let existence hradu. Jsou tam třeba i pískovcové fragmenty z původního hradu před přestavbou, návštěvníci se na výstavě ale dozví mnohem víc,“ nalákala a doplnila, že expozice je přístupná zdarma na prvním nádvoří a otevřená bude i příští rok.

Něco pro sběratele

Výročí oblíbené památky teď připomíná i přítisk k poštovní známce.

„Přítisk je samostatně neplatný, ale je možno ho použít právě s poštovní známkou, která se běžně vyplácí na pohlednice a dopisy. Nechali jsme vyrobit dvě stě tiskových listů a prodáváme celé tiskové listy na kterých je devět známek s devíti přítisky. Je to spíš sběratelská záležitost,“ podotkla kastelánka hradu s tím, že i v příštím roce by chtěli akce pro veřejnost zaměřit na připomínku sedmistého výročí.

Silvestr na hradě

I přestože se blíží konec roku 2017, hrad se ještě nezavírá. Ti, kteří hledají program na silvestrovské odpoledne, jej možná najdou právě na hradě Bouzov. Památka totiž bude poslední den v roce otevřená od 13 do 16 hodin.

„Jsou to takové netradičně tradiční prohlídky. Hrad je ještě pořád ještě vánočně nazdobený, ale průvodci mají povoleno trochu odbočit ze svého klasického průvodcovského textu. Návštěvníky tak pobaví třeba historkami, co se stalo na prohlídkách, nějakými zajímavostmi, přebrepty. Na závěr máme nachystané malé překvapení,“ doplnila Zuzana Šulcová a upozornila, že je ale třeba si místa dopředu rezervovat.

Hrad Bouzov se pak v lednu a únoru uzavře, návštěvníci si jej opět mohou projít od 1. března.