Obec s patnácti stovkami obyvatel vytyčila odstavné plochy pro ty, kteří přijedou autem, zajištěna je kyvadlová doprava autobusem mezi Moravičany a Bouzovem.

Místní? O hvězdách, které vystoupí na pódiu, a očekávané návštěvnosti ještě ve čtvrtek moc nevěděli.

„Kdyby mi o akci neřekli děti, že tam půjdou, nevěděla bych o ní. V obci nejsou plakáty. Místní o tom asi moc nemají informace,“ reagovala Anna Beranová z tamního květinářství.

„Nevím o tom. Ani lidé, kteří na poštu přijdou, o tom nemluví. Že by přijelo tolik lidí? Nevím,“ uvedla pracovnice pošty.

„Přínos pro nás, jako pro podnikatele, nikdo si nic neobjednal, pečivo nebo chleba, mají vše řešeno v areálu po vlastní linii. Jde to mimo nás,“ přidala se prodavačka z místního obchodu.

Vedení obce promyslelo a zabezpečilo parkování pro motoristy a dohodlo s hasiči případnou pomoc při usměrňování dopravy. Organizátor zajistil kyvadlové spojení mezi Bouzovem a Moravičany, odkud se lidé dostanou k hradu každou hodinu.

„Počítáme s návštěvností do pěti tisíc lidí. Uvidíme, jak do toho promluví počasí. Jsme připraveni na různé varianty a míst pro parkování bude, myslím, dostatek,“ uvedl starosta Bouzova Zdeněk Foltýn.

Invaze návštěvníků na Bouzově znají

Návštěvníci budou moci nechat auta na centrálním parkovišti a na přilehlé louce nebo na poli.

„Dohodli jsme se s družstvem, že nám posečou obilí, aby pole případně bylo možné využít. Máme i rezervu na asfaltové ploše v areálu družstva,“ vypočítával starosta s tím, že ostatní zázemí řeší organizátor.

„Připravena je možnost stanování, a to zdarma, toalety jsou zajištěny, samozřejmě občerstvení. V areálu mohou návštěvníci využít úschovnu kol, ale také zavazadel. Na místě bude mobilní bankomat,“ informovala za pořadatele Klára Mixová.

„Očekávaná návštěvnost? Na předchozích hradech to bylo pět šest tisíc lidí,“ uvedla mluvčí.

Pro obec není případná „invaze“ takového počtu lidí ničím mimořádným. Pohledem na horkovzdušné balony brázdící oblohu nad hradem se každoročně přijíždí kochat také tisíce lidí.

„Horší to ale bude se zajištěním ubytování, protože přímo v Bouzově moc možností není. Hotel obsadili účinkující. V Kozově, Lošticích anebo Litovli jsou ubytovací kapacity,“ reagoval starosta, který v akci vidí velmi dobrou možnost zviditelnění obce.

Kastelánka: Obavy nemáme

Stejně tak správa hradu doufá, že projekt Hrady.cz přivede na Bouzov nové návštěvníky. Nejen ty, kteří využijí možnosti zhlédnout hradní komnaty v ceně vstupenky na festival.

„Obavy z počtu lidí určitě nemáme, akce probíhá i na jiných objektech a dosavadní zkušenosti jsou dobré. Jsme rádi, že jsme byli osloveni a počítáme s tím, že se vytvoří tradice. Také se těšíme na nové návštěvníky hradu. Doufáme, že vyjde počasí a všichni budou spokojeni a na Bouzov se vrátí,“ uvedla kastelánka Zuzana Šulcová s tím, že hrad bude normálně otevřený a přístup k němu pro příjezdové cestě k památce nebude nijak omezen.

Případné škody v hradním parku?

„Je dohoda s pořadatelem, že jak areál převezme, tak jej odevzdá. Nemyslím, že by mohly nastat nějaké problémy. Mají vše zajištěno,“ sdělila kastelánka.

Hotel: hudební hvězdy i prezident

Mírné obavy, byť s trochou nadsázky, neskrýval majitel hotelu, kde nocují účinkující.

„Máme obsazeno, budou tady všichni účinkující. Lidé volali, ale bohužel nemáme jediné místo,“ reagoval Roman Lahulek.

Ten si letos na zájem „celebrit“ nemůže stěžovat:

„Měli jsme tady pana prezidenta při jeho návštěvě Olomouckého kraje,“ vzpomněl mimořádného hosta. Neobává se, že by nápor hvězd české hudební scény nezvládl.

„Posílili jsme kuchyni. Jsme připraveni. Žádné speciální požadavky neměli,“ usmál se Lahulek. „Každopádně mám lehké mrazení, aby hotel vydržel,“ zavtipkoval.

Moravské hrady.cz na Bouzově

Pátek 13. 8.
– areál otevřen od 18.00
– karnevalový zahajovací večírek (tombola – každá maska dostane dárek)
18.30 – 19.30 Katarína Knechtová
20.30 – 21.30 Gipsy.cz
21.30 – 22.30 Vyhlášení nejlepší karnevalové masky
22.30 – 00.00 Dan Bárta & Illustratosphere

Sobota 14. 8.
– areál otevřen od 11.00
STAGE A – ČESKÁ SPOŘITELNA
12.00 – 13.00 Xindl X
14.00 – 15.00 Support Lesbiens
16.00 – 17.00 UDG
18.00 – 19.00 Aneta Langerová
20.00 – 21.00 Monkey Business
22.00 – 23.00 Wohnout
00.00 – 01.00 Kryštof

STAGE B – MF DNES
11.30 – 12.00 Dilated
13.00 – 14.00 Vypsaná fixa
15.00 – 16.00 Horkýže Slíže
17.00 – 18.00 Sto zvířat
19.00 – 20.00 PSH
21.00 – 22.00 Sunshine
23.00 – 24.00 Toxique