Dále devastace komunikací, zvýšené hlučnosti a prašnosti a ztráty vody ze studní.

Bojí se o vodu


Obyvatelé Bouzovska už proti lomu sepsali několik petic. Nejvíce se bojí, že se to negativně projeví na stavu životního prostředí a že po zahájení těžby přijde celý region o zdroj pitné vody.

Obec nyní dostala posudky zpracované hydrogeology. „Po jejich prostudování jsme záměr na těžbu znovu odmítli. Lom tady nechceme. Nevěříme tomu, že se jeho provoz na zdrojích pitné vody negativně nepromítne. Místní komunikace navíc nevydrží zátěž z?nákladní dopravy. Už teď jsou ve velmi špatném stavu, “ sdělil bouzovský starosta Zdeněk Foltýn (nez.).

Firma chce dotovat obec


Obec by po zahájení provozu lomu do své kasy každoročně dostávala si půl milionu korun ročně. Švýcarská společnost Agir, která chce ve Hvozdečku lom otevřít, tvrdí, že by přispívala také penězi na opravu silnic nebo místních památek.

„Při otevření lomu by vesnice od nás jednorázově dostala dva až tři miliony korun. Každoročně bychom jim dávali na zvelebení obce 300 až 400 tisíc,“ sdělil zástupce těžařské společnosti Ivan Pola.

Místním občanům se ale plány těžařů nelíbí. Napsali už několik petic a založili také občanské sdružení. „Otevřením lomu se zničí zdejší krásná příroda. Minulý týden jsme sepsali další petici. Přes tisícovku podpisů jsme poslali přímo ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi. Drtivá většina lidí těžbu vápence odmítá. Hydrogeologové navíc dodnes nemají jasný názor na to, jak se provoz lomu projeví na hladině podzemních vod,“ uvedla členka Občanského sdružení Střemeníčko Lenka Voštová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika