Rozšíření stávajícího teplovodu z kotelny vytápěné biomasou do dalších rodinných domků a části předhradí přijde na 22 milionů korun. „Podařilo se nám získat velkou dotaci sedmnáct a půl milionu korun od Státního fondu životního prostředí.

V místní části Bouzova je zatím na systém napojených 98 procent domácností a veřejných budov. Díky dotaci můžeme připojit další rodinné domy a část hradu,“ sdělil starosta Zdeněk Foltýn (nez.).

Občané, kteří už mají své nemovitosti napojené na kotelnu vytápěnou biomasou si podle něj pochvalují, že je tato energie levnější než zemní plyn nebo elektřina. „Ve srovnání s plynem ušetří asi čtvrtinu nákladů. Na přípojku vedoucí až k hradu jsme dostali od Olomouckého kraje dotaci 1,7 milionu korun. Vnitřní rozvody si už zaplatí správa hradu ze svých prostředků,“ poznamenal Foltýn.

Kastelánka Zuzana Marková předpokládá, že vytápění budov v předhradí ušetří hodně peněz. „Zatím využíváme kotle na elektřinu, což je drahé. S topením biomasou počítáme v provozních prostorách, kancelářích, šatnách a depozitářích. Zatím však přesně nevíme, kolik budou úpravy topení stát. Začneme s nimi příští rok. Je možné, že kvůli finanční náročnosti budeme postupovat po etapách,“ poznamenala Marková.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika