Výstraha vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) platí od 12. do 22. hodiny pro Olomoucko, Šumpersko, Jesenicko a část okresu Přerov. Pro Jesenicko ji odpoledne zesílili.

„Aktuálně nejsilnější bouřka se vyskytuje na Jesenicku. Podle radarových odhadů zde mohlo napadnout přes 30 mm, a vzhledem k tomu, že bouřka se v podstatě nehýbe je možné, že úhrny se nakonec vyšplhají na hodnoty kolem 50 mm,“ upřesňovali před 16. hodinou meteorologové.

Vzhledem k významným srážkám, které v oblasti napadly v předchozích dnech je možný výraznější dopad v podobě lokálního zatopení, nebo krátkodobého vzestupu zejména malých vodních toků. „Proto jsme na území ORP Jeseník vydali výstrahu před pozorovaným jevem,“ sdělili meteorologové.

#clanek|7854123

Meteorologové dnes varovali, že vzhledem pomalému postupu bouřek budou největším nebezpečím přívalové srážky s krátkodobými úhrny ojediněle kolem 40 milimetrů. „V bouřkách se mohou vyskytnout i malé kroupy o průměru kolem jednoho centimetru a nárazy větru 50 až 70 km/h,“ uvedli.

Zejména v oblastech, kde je již vyšší nasycení území po předchozích srážkách, může podle meteorologů docházet k lokálnímu zatopení nebo je i vyšší riziko přívalové povodně.

Po čtvrtečních bouřkách vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji ke 45 událostem. V polovině týdne v noci řešili i dva rozsáhlé požáry budov, jejichž příčinou byl úder blesku do střechy.

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři v Jeseníkách u turisty zraněného po úderu blesku. Pád muže na cestě ze Šeráku do údolí způsobilo zřejmě takzvané krokové napětí. Do nemocnice musely i další dvě osoby z turistické skupiny, včetně manželky muže.