Pro oba horské okresy na severu Olomouckého kraje pak od pondělní 22. hodiny do úterního poledne přidal ČHMÚ povodňovou bdělost.

„Na Moravě a ve Slezsku očekáváme v pondělí večer a v noci na úterý možnost výskytu od jihu postupujících silných a především ve Zlínském a Olomouckém kraji i velmi silných bouřek provázených zejména krátkodobým intenzivním deštěm, v případě silných bouřek kolem 30 mm, u velmi silných kolem 50 mm,“ varuje ČHMÚ s tím, že ve druhé polovině noci bude bouřková aktivita slábnout.

Vzhledem k vyššímu nasycení krajiny po předchozích srážkách se mohou zvedat hladiny vodních toků odvodňujících Jeseníky. Možné je překročení prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity.

„I v jiných oblastech, kde je po lokálních srážkách z předchozích dní vysoké nasycení půdy, může docházet i při menší intenzitě deště k rychlému odtoku vody z povrchu s možností zatopení níže položených míst,“ upozorňuje ČHMÚ.

Bouřkou poničená chmelnice v Kokorách, 27.8.2023. Předseda Zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský
Smutek v Kokorách: bouřka zničila velkou část chmelnic, škoda je 25 milionů

Sobotní silná bouře, která se přehnala nad Olomouckým krajem, za sebou nechala škody, hasiči se nezastavili. Problémy byly na některých místech i v dopravě. Výjimečná byla blesková aktivita.

Podle ČHMÚ se v případě sobotních bouří jednalo o takzvané derecho.

„Derecho není typ konvektivního systému, ale doprovodný větrný jev. Jde vlastně o podmnožinu húlav, která zahrnuje ty nejsilnější a zároveň nejrozsáhlejší případy húlav. V průměru se u nás vyskytnou přibližně dvě derecha ročně a jejich největší četnost bývá v červenci,“ informuje ČHMÚ na sociální síti.

Následky noční bouřky v olomouckých parcích, 27. srpna 2023
VIDEO: Bouřka řádila v olomouckých parcích

Výjimečně se podle odborníků derecha objevují i v zimních větrných bouřích spojených s hlubokými cyklonami od Atlantiku, kdy na studených frontách těchto cyklon mohou vznikat výrazné konvektivní systémy s bouřkami a silným větrem.

„Takovými situacemi byly například dnes již legendární cyklony Kyrill a Emma v letech 2007 a 2008,“ připomíná ČHMÚ.