Na třetí stupeň, tedy stav ohrožení, se hodinu před půlnocí dostala Velká Haná ve Vrchoslavicích na Prostějovsku. Voda tam dále stoupala celou noc a zastavila se až brzy ráno.

Nad "trojku" se dostala v noci také Moštěnka v Prusech na Přerovsku.

Déšť nebezpečně zvedl také hladinu Brodečky na Prostějovsku. Ke "trojce" se nad ránem začala blížit rovněž Bečva v Teplicích nad Bečvou. Zde kulminovala hladina v pondělí po šesté hodině.

V pondělí ráno v Olomouckém kraji už neplatila žádná výstraha a předpověď na nejbližší hodiny a dny neavizovala žádné další vydatné přívaly vody.

Drama v Dřevnovicích

Na nejvyšším stupni, tedy ve stavu ohrožení, byla ráno Velká Haná na Prostějovsku, ve Vrchoslavicích dosahovala v pondělí v 6 hodin hladina vody 311 centimetrů. Voda v korytě ale již za nedlouho kulminovala.

„Zatopeny jsou zahrady, dvorky, hřiště, sportovní areál, voda je ve sklepích,“ popsal před 8. hodinou starosta Vrchoslavic Dušan Svozílek.

Dramatická byla situace v obci Dřevnovice na Prostějovsku, kam při bouřce s přívalovými dešti vtrhla záplava vody z polí.

„Obec do půlky plavala. Od mostu přišly záplavy z polí,“ popisovala starostka obce Bohumila Charvátová.

VIDEO: Zatopené Dřevnovice 30. června 2024

Zatopené Dřevnovice po bouřce, 30. června 2024 | Video: OÚ Dřevnovice

Obcí se valily dvě řeky. Na silnici a v zahradách bylo podle místních vody po kolena. V některých částech byly zatopeny sklepy domů. Náraz větru při bouřce odfoukl plechovou střechu. Nikdo nebyl zraněn.

„Auta byla včas odstavena. Vyhlásili jsme to honem rozhlasem, aby se zamezilo škodám a zajistila průjezdnost pro vozidla integrovaného záchranného systému,“ přiblížila starostka.

V obci zasahovaly desítky hasičů. Po dvou hodinách začala blesková povodeň ustupovat.

„Chlapi čerpali do půl druhé ráno, moc jim děkujeme. Nyní už je situace zklidněná. Uklízí se,“ uvedla v pondělí v 8.00.

Přes dvě stě zásahů

Hasiči napříč celým krajem zaznamenali kvůli nedělním bouřkách celkem 260 zásahů.

"Na základě stovek oznámení na operační středisko vyjely desítky jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Tentokrát přívalové srážky zasáhly nejvíce okres Prostějov, 152 případů, a znovu potrápily také Přerovsko, 48 případů, kde již od poloviny minulého týdne odstraňujeme následky předchozích bleskových povodní," popsala v pondělí ráno mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Z preventivních důvodů evakuovali hasiči i dětský tábor v Dolních Nětčicích na Přerovsku.

"Ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči bylo 42 dětí a 8 dospělých transportováno do místního kulturního domu," uvedla mluvčí.

Hasiči měli v neděli plné práce nejen kvůli intenzivnímu dešti.

"Od rána jsme vyjížděli také kvůli silnému větru na Jesenicku a Šumpersku. Na operačním středisku jsme přijali během neděle stovky oznámení. Operační technici museli hovory vyhodnotit a poté v terénu koordinovat desítky jednotek," přiblížila mluvčí hasičů.

Zatopená auta, popadané stromy

Noc z neděle na pondělí byla pro zasahující jednotky mimořádně náročná. Po bouřkách odstraňovaly stromy z cest, domů, automobilů i z železničních tratí.

"Čerpali jsme vodu ze zatopených podjezdů, komunikací, sklepů i rodinných domů. Také jsme na mnoho míst instalovali preventivně pytle s pískem. Řešili jsme poškozené střechy, čistili jsme koryta toků, propustky i kanalizační vpusti od naplavenin," popsala mluvčí.

Hasiči zajišťovali poškozené střechy a dostávali ven i zatopená auta.

"Například v Hrušce jsme vytahovali automobil z koryta toku, v Osece nad Bečvou jsme vytahovali vůz z bahna. Poškozené střechy jsme provizorně zajistili například na škole v Plumlově nebo na objektech ve Vincencově, Dřevnovicích, Čelčicích či v Prostějově. V Lobodicích jsme zabezpečili poškozenou střechu kostela. Strom z auta jsme odstraňovali v Němčicích nad Hanou," vyjmenovala mluvčí Balážová.

Zastavené vlaky

Počasí večer komplikovalo dopravu na železnici. Kvůli pádu stromu na trať byla zastavena doprava mezi Nezamyslicemi a Olomoucí, a to v úseku Bedihošť – Pivín. České dráhy zajistily náhradní autobusy. Vlaky se na koleje vrátí asi před 23. hodinou.

I na regionální trati mezi Třebčínem a Drahanovicemi spadl strom do prostoru dráhy. V úseku Ivanovice na Hané - Nezamyslice zase došlo k výpadku zabezpečovacího zařízení po bouřce.

Oblouk na Hranicku

Jak informoval ČHMÚ, linie bouřek mířila dále k východu Moravy. „Zejména v části postupující na Hranicko a Novojičínsko se začíná lehce prohýbat do tvaru oblouku (bow echo),“ popisoval v 19.00.

V rámci linie se lokálně vytvářely nárazy větru kolem 90 km/h, krátkodobé intenzivní srážky s úhrny kolem 30 mm. „Zejména ve výraznějších buňkách se mohou vyskytovat kroupy o průměru až kolem 3 cm,“ varoval ČHMÚ.

Linie bouřek se zhruba dvě hodiny před půlnocí v podstatě rozpadla. „Bouřky jsou nyní vnořené do vrstevnatých srážek. Prší v nich ovšem intenzivně,“ informoval ve 22.30 ČHMÚ.

V bouřkách se vyskytují krátkodobé úhrny kolem 20 mm a v opakovaných bouřkách, nebo kombinaci s vrstevnatými srážkami jsou celkové úhrny výrazně vyšší.

Příznivý výhled

V pondělí ráno v Olomouckém kraji už neplatila žádná výstraha a předpověď na nejbližší hodiny a dny neavizovala žádné další vydatné přívaly vody.

Během pondělí očekávají meteorologové místy přeháňky nebo občasný déšť, odpoledne a večer se mohou objevit i bouřky, ale jen ojediněle. V úterý by mohla přijít přeháňka.

„Ve středu očekáváme zpočátku polojasno, postupně většinou oblačno a místy občasný déšť nebo přeháňky. Ve čtvrtek pak většinou oblačno a ojediněle, během dne místy přeháňky,“ informoval meteorolog Václav Smolka z ostravského regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.