Podle odborníků ze specializované vyškovské firmy se opět jednalo o následek výboje blesku.

Vodivou mědí pokryté kupole kostelních a radničních věží problém s hodinovým strojem přitahují, aniž by do nich uhodilo.

„I po opakovaném zprovoznění se hodiny pokaždé zastavily, když měly odbíjet. Nebylo to poprvé, co se pokazily po bouřce. Na opravu jsme povolali odbornou firmu z Vyškova,“ sdělil Miroslav Havran z městského úřadu.

Blesk nemusel uhodit do radniční věže, ale někde v okolí. Silný přírodní elektrostatický výboj má tisíce voltů. Kupole je přitom pokryta plechem z mědi, která se vyznačuje velmi dobrou tepelnou a elektrickou vodivostí.

„Ve věži se nachází zvon a ke kladivům vede kabeláž od radničních hodin. Součástku, kterou to odpálilo, jsme nahradili jinou s pojistkou, ale napětí při bouřce muže přijít zase a může odpálit něco jiného. Bouřka je nevyzpytatelná,“ popisoval Jan Svoboda z vyškovské firmy, která se specializuje na realizace a servis časoměrných zařízení.

Hodiny v kostelních a radničních věžích opravuje po celé republice. Po bouřkách často. Někdy stačí vyměnit pojistku, což po telefonu zvládne šikovný kostelník, jindy je problém způsobený výbojem složitější.

„V Litovli se nejprve muselo vyloučit, zda se neodpálilo něco v kladivu, například cívka, není-li zkrat nahoře ve věži, takže to chvilku trvalo,“ popsal Svoboda.