V chatové osadě Suchý Žleb u Hluboček spadl strom na chatu a zranil dvě osoby. Škody už spočítali i lesníci. Na Libavé při bouři provázené silným větrem padla monumentální jedle bělokorá stará 180 let.

„Tato jedle byla vedena jako Významný strom VLS. Jde o jedince, které považujeme za historicky pamětihodné, hodnotné z hlediska krajinářského, druhově významné či pozoruhodné svým tvarem nebo velikostí. Považujeme je za „aspiranty“ na památné stromy a chráníme je, abychom z nich zachovali co nejvíce pro budoucí generace,“ informoval výrobní náměstek Vojenských lesů a statků ČR Libor Strakoš.

Jedle rostla na Libavé 180 let. Vysoká byla úctyhodných 38 metrů a její obvod kmene přesahoval pět metrů. Libavá byla z lesních lokalit ve správě VLS postižena bouří Fabienne nejvíce.

I když bouře přidělala lesníkům po celém Olomouckém kraji další práci, kterou potřebují soustředit na likvidaci kůrovcové kalamity, ztráty zdaleka nedosahují rozměru, jenž po sobě vloni v říjnu zanechal orkán Herwart.

Kvůli popadaným stromům a uvolněným střešním krytinám v noci na pondělí vyjížděli hasiči na desítky míst zejména na Přerovsku a Olomoucku. Větve i celé stromy padaly na koleje, silnice a elektrické vedení. Stovky domácností byly až do pondělního odpoledne bez proudu.