„Říkáme mu Lukáš. Teď ho posíláme na zahrádku, kde je více objednávek,“ vysvětluje sympatická servírka a její kolega už zadává neobvyklému pomocníkovi pokyn, ke kterému stolu má porce jídla dopravit.

„Lukáš“ se okamžitě otočí a poslušně vyrazí mezi obsazenými stoly ven dveřmi k čekajícím hostům. U stolu se správným číslem zastaví, otočí se směrem k hostům a ti si postupně odeberou objednané pokrmy. Nato odešlou netradičního číšníka zpátky k výdejnímu okénku kuchyně.

„Nevěděla jsem, že mi veze jídlo robot. Myslela jsem, že si tady jenom něco zkoušíte. To je tedy překvapení!“ reagovala zhruba čtyřicátnice, když jí u stolu zastavilo vozítko s plnými talíři. „Raději mám lidskou obsluhu, úsměv, komunikaci. Jako zpestření ale super,“ smála se.

V centru Olomouce otevřel Asado grill -  jedinečná restaurace s otevřeným ohněm.
Olomouc jako centrum špičkové gastronomie. U náměstí otevřel nový podnik s ohněm

Podle manažerky restaurace Lucie Čunčlové je neobvyklý číšník na place už nějakou dobu. „Šéf tehdy dostal nabídku, tak jsme to zkusili. Odezva je fajn, máme samé kladné reakce,“ hodnotila.

Studie počítá s pěší zónou v části ulice Palackého. Široké chodníky budou s kolejištěm v jedné výškové úrovni, navrženo je stromořadí. Smíšený provoz pěších a cyklistů.
Pěší zóna v Palackého? Oprava tramvajové trati má radikálně proměnit ulice

Zaměstnancům robot přes den pomáhá s jednoduchými úkoly a hlavně jim šetří čas, který mohou věnovat hostům. Přes noc se nabíjí.

Stroj vybavený čidly a kamerami funguje jednoduše tak, že má nasnímaný prostor restaurace a jezdí po trase, kterou má načtenou. „Má zabudovaná čidla, aby do něčeho nenarazil. Když mu někdo vstoupí do cesty, zastaví a zdvořile ho upozorní, aby ustoupil, že potřebuje projet dál,“ popisovala.

Podle personálu i hostů je robotický číšník zároveň zajímavou reklamou pro olomoucký podnik. „Určitě přijdu znova. A vezmu s sebou děti,“ potvrdila spokojená zákaznice.

První ročník akce Streetfood & Design POP-UP v Rest & Chill Café v Sokolovské ulici v Olomouci, 22.9.2023
Sídliště po 'Rusácích' hostilo olomoucký gastrofest. Bylo plno, premiéra nadchla