Vysoko nad západním obzorem letěl bolid, velice jasný meteor, který se během letu rozpadal a většina jeho hmoty se během průletu spotřebovala.

Zlomek však mohl dopadnout na zemský povrch ve formě menšího počtu malých meteoritů, a to severně od Prostějova.

Před srážkou se Zemí měl tento úlomek meziplanetární hmoty velikost menšího balvanu.

„Přesně v 21 hodin 46 minut a 46 sekund vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti několika kilogramů a začal svítit ve výšce 81 km východně od Šumperku,“ popisoval Pavel Spurný z Astronomický ústav AV ČR.

Ilustrační foto
Kam o víkendu? Na pivní festival, víno i běh kolem Moravy

Těleso se podle vedoucího bolidové sítě pohybovalo rychlostí 13 kilometrů za sekundu a světelnou dráhu dlouhou 71 km a skloněnou k zemskému povrchu 53 stupňů uletělo za přibližně šest sekund.

„Během letu bolid dosáhl jasnosti srovnatelné s jasností Měsíce v první čtvrti a pohasl západně od Olomouce v relativně nízké výšce 24 kilometrů nad zemí,“ informoval Pavel Spurný.

Během letu se podle experta bolid rozpadal a velká většina jeho hmoty se během průletu spotřebovala.

„Přesto však zlomek jeho původní hmotnosti mohl dopadnout na zemský povrch ve formě menšího počtu malých meteoritů severně od Prostějova,“ uvedl Spurný.

Před srážkou se Zemí podle něj tento úlomek meziplanetární hmoty obíhal Slunce po velmi málo výstředné dráze, která se jen málo lišila od dráhy zemské.

„Jednalo se původem o malou část asteroidu pocházejícího pravděpodobně z vnitřní části hlavního pásu planetek,“ dodal.

Jahodové plantáže ve Slavoníně - středa 23. května 2018 dopoledne
Jahodové šílenství je tady! Sběrači vzali řádky útokem