Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve středu v 18 hodin v Červeném kostele. Součástí večera je také hudební vystoupení. Lidové písně na flétnu zahraje Eva Kononenko, na kytaru ji doprovodí Vasyl Kononenko. Kostel rozezní svým hlasem také Kateryna Bobrovska.

S básněmi Tarase Ševčenka vystoupí Myroslava Konova a Olga Sovinska. Recitovat bude rovněž spolukurátor výstavy - spisovatel, básník a fotograf Igor Malijevský. Výstavu v kostele doplní dětské obrázky organizace Člověk v tísni, v Galerii Biblio pak prezentace knih vztahujících se k Ukrajině.

Expozici tvoří snímky patnácti ukrajinských fotografů a fotografek, které zachycují místa nejtěžších bojů jako je Buča nebo Irpiň a také „obyčejný“ život ve válce, uprchlíky, boj či naději.

Součástí výstavy je rovněž fotografie Evgenije Maloletky zachycující záchranu zraněné těhotné ženy po bombardování mariupolské porodnice v březnu loňského roku. Za tuto fotografii autor získal Pulitzerovu cenu i ocenění World Press Photo.

Tomáš Labounek ve městě Buča
Děla se hrozná zvěrstva. Oddaný olomoucký sokol pomáhá na Ukrajině

Jednou z nejsilnějších částí výstavy je příběh fotografů Evgenije Maloletky a Mstyslava Chernova, kteří byli posledními fotožurnalisty v obléhaném Mariupolu a museli být evakuováni zvláštním komandem, aby je v případě zajetí Rusové nezneužili ke své propagandě.

Fotografie ukazují silné emoce, strach, úzkost, slzy, bolest, utrpení a lidské neštěstí.

„Obdivuji energii a trpělivost obyčejných lidí žít ve válkou zmítané zemi a oceňuji jejich odvahu a statečnost, se kterou nastupují do každodenních bojů za svobodu. Život na Ukrajině je i v současné době stále velmi náročný a těžký. Jsem rád, že ve Vlastivědném muzeu v Olomouci proběhne výstava, která je symbolickým vyjádřením hluboké solidarity se všemi, které válečný konflikt zasáhl," řekl k výstavě ředitel VMO Jakub Ráliš.

Pracovníci ACHO vyrazili v minulém týdnu na Ukrajinu.
Všude obří vděk za pomoc z Česka, poznal olomoucký tým charity na Ukrajině

Vědecká knihovna kromě výstavy také 24. srpna připomene Den nezávislosti Ukrajiny, kdy se v roce 1991 stala Ukrajina suverénním evropským státem.

„Jsem ráda, že se knihovna podílí na projektu, který nám připomíná, jak statečně se ukrajinský lid brání proti ruskému agresorovi a kolik utrpení, ztrát a neštěstí tato válka přináší zejména obyčejným lidem, rodinám, přátelům,“ sdělila ředitelka knihovny Iveta Ťulpíková.