Obě strany se kvůli vleklým neshodám sešly na konci srpna v budově magistrátu a za přítomnosti zástupců stavebního odboru se snažily domluvit, co bude s podnikatelským záměrem Jiřího Kameného dál.

„Snaží se postavit něco, co do této lokality nepatří. Mám zkušenost s kafilerií v Blatci, kterou byla po jejím postavení poznamenaná celá ulice," rozhořčil se po jednání jeden z obyvatel Bělidel Milan Sehnal a vyjádřil tak obavy, že zařízení svým chodem sníží ceny nemovitostí v okolí.

Místní jsou také přesvědčeni, že jen z kremace domácích mazlíčků se provoz podniku nemůže uživit.

„Pan Kamený uvádí, že spálí ročně šest set kusů zvířat. To by ale dělal prakticky zadarmo. Bude tam muset vozit něco navíc, aby se uživil," dodal Milan Sehnal.

Rozloučit se s mazlíčkem

Něčím navíc myslí místí obyvatelé odpad z nemocnice anebo uhynulá zvířata. To je však podle podnikatele Jiřího Kameného nesmysl.

„V našem zařízení nehodláme pálit nic jiného než domácí zvířata. Bude to služba pro lidi, kteří se chtějí rozloučit se svými mazlíčky, ne spalovna. Dispozice pece nám nic takového ani nedovolí," argumentoval.

Ze strachu obyvatel městské části viní investor především firmy, na které se obrátili se žádostí o odborné posudky. Tyto subjekty podle něj nejsou nestranné.

„V posudcích lidi straší tím, že budeme v peci pálit rakovinové tkáně, že to půjde do ovzduší. Jenže za těmi zprávami stojí lidé, kteří sami vyrábějí kremační pece a provozují zvířecí krematorium v Brně. Nejsou to nezávislé osoby," upozornil Jiří Kamený.

Místní nicméně trvají na svém. V lokalitě se na podzim otevře nové obchodní centrum a počítá se tady také se stavbou východní tangenty, další části obchvatu města.

Otevření krematoria tak podle nich jen zatíží už tak špatné ovzduší.

„Imise  jsou už teď na hranici. Po spuštění provozu předpokládáme jejich zvýšení do nadlimitních hodnot. To bude zatěžovat zdraví a životy občanů," sdělila obyvatelka Daniela Zedníková.

PSALI JSME: Bělidla se bojí kafilerie. Hon na čarodějnice, říká podnikatel s krematoriem

Lokalit jsme zkoušeli hodně

Nabízí se otázka, proč investor nezkusí pro svou provozovnu zvolit ve městě jiné místo.

Podle jeho slov to ale není možné a prostor v Lipenské ulici je jediný vyhovující.

„Lokalit jsme zkoušeli hodně. Mezi hlavními požadavky byly dobrá dostupnost a základní věci jako elektřina a plyn. Toto místo jsme vybrali po dohodě s odborem koncepce a rozvoje, prostor se jim líbil kvůli rozptylové studii. Spad a zápach jsou podle studií na hranici měřitelnosti, takže obavy lidí jsou úplně zbytečné," podotkl Jiří Kamený s tím, že žádné jiné místo podmínkám nevyhovělo.

Spor o osud zvířecího krematoria je nyní v rukou stavebního odboru olomouckého magistrátu. Podle jeho rozhodnutí se budou věci vyvíjet dále.

„Musíme vyhodnotit všechny námitky, připomínky a požadavky. Posléze se rozhodneme, zda vydáme povolení ke stavbě, nebo se bude v řešení sporu pokračovat," sdělila vedoucí stavebního odboru Eva Hyravá.

Ondřej Zuntych, Veronika Vimmerová