Ostatní uskupení rozhodnou o tom, koho vyšlou do volebního boje, během července.

Drtivou, téměř stoprocentní podporu na pozice lídrů si odnesli z primárních voleb ve svých partajích stávající primátor Olomouce Martin Novotný (ODS) a člen Rady a náměstek ředitele olomoucké fakultní nemocnice Jiří Rozbořil (ČSSD).

„V minulých volbách jsme jen o dva mandáty nedosáhli absolutní většiny v zastupitelstvu. To je mimořádný výsledek a je otázka, jestli je opakovatelný. Na druhou stranu si nemůžeme klást jiný cíl než volby vyhrát,“ zhodnotil Novotný.

Předseda městské organizace sociálních demokratů Rozbořil se dostal do role uchazeče o primátorský post vůbec poprvé.

„Rozhodně však nejsem žádná nová hvězda, která najednou někde vystoupala. V politice jsem už patnáct let,“ připomněl.

Tváří lidovců pro volby bude dosavadní náměstek na radnici Ladislav Šnevajs. Jeho strana se snaží probrat ze stadia „klinické smrti“.

Tak alespoň nazývá postavení křesťanských demokratů červnová iniciativa některých olomouckých členů strany nazvaná „Olomoucké artikuly“. Její iniciátoři mimo jiné požadují, aby se uskupení ze „strany katolíků“ více otevřelo jiným názorům.

K iniciativě kritizující současné vedení, jehož členem je i náměstek hejtmana Pavel Horák, se připojil i Šnevajs. Komunální volby jsou podle něj hlavně o osobnostech.

„Naším cílem je obhájit alespoň čtyři mandáty v olomouckém zastupitelstvu tak jako minule,“ uvedl Šnevajs.

Kandídáti na místo olomouckého primátora

Martin Novotný
ODS

38 let
primátor Olomouce

Jiří Rozbořil
ČSSD

48 let
náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc, neuvolněný člen Rady města Olomouce

Ladislav Šnevajs
KDU-ČSL

48 let
náměstek primátora Olomouce

Ivo Vlach
TOP 09

51 let
ekonom – manažer

Pozn: Ostatní strany konkrétní jméno zatím neoznámily

Síla kroužkování

Po parlamentních volbách, v nichž se v Olomouckém kraji prosadily nové strany, si ani zavedení městští politici nemohou být zdaleka tak jistí výsledky jako dříve.

„Lidé si také budou více všímat jednotlivých kandidátů. Viděli, jak preferenční hlasy zafungovaly v parlamentních volbách, a i teď zřejmě budou více hlasovat pro osobnosti,“ míní politolog Pavel Šaradín.

Podle něj by mohly „menší“ strany výrazně změnit obsazení zastupitelstva, pokud by se spojily do jedné volební koalice.

„I pokud by takto zvolené strany nedosáhly vítězství, mohly by při dobrém výsledku sebrat mandáty dvěma nejsilnějším stranám i komunistům,“ poznamenal politolog.

Koalice menších stran nebude

Pět partají se nedávno spojilo v boji proti stávajícímu pětiobvodovému uspořádání, které právě menší strany znevýhodňuje. Ke společnému boji o městské posty se ovšem nechystají.

„Když jsme rozjížděli petici Za jednu Olomouc, neoficiálně jsme se bavili o tom, že bychom teoreticky mohli vytvořit nějakou koaliční kandidátku, která by byla protiváhou ODS a ČSSD,“ připustil Šnevajs. Ke spolupráci však nakonec nedojde.

„Výsledek parlamentních voleb všechny strany zaskočil. Nakonec se orgány jednotlivých stran usnesly, že jejich ambice jsou nevyrovnané. Nepodařilo se nám najít ani větší programovou shodu,“ vysvětlil Šnevajs.

Do voleb tak půjdou samostatně i Strana zelených i Zemanovci, kteří mají ve stávajícím zastupitelstvu po jednom členu. O kandidátech se rozhodne v červenci. Mezi lídry v jednotlivých obvodech by se měli za Zemanovce objevit Radek Augustin a stávající zastupitel Petr Vejbor.

Komunisté své kandidátky definitivně schválí zítra. Mezi hlavními favority nechybí jména zastupitelů Alexandra Černého, Jindřicha Kanii či Petra Michálka.

Lídrem TOP09 politický nováček?

Ambiciózní TOP 09 definitivně schválí svou kandidátku příští pondělí, s největší pravděpodobností však do svých premiérových komunálek postaví proti ostříleným matadorům předsedu své olomoucké organizace Ivo Vlacha.

Muž, který působí jako konzultant ve zdravotnictví, je naopak v politice nováčkem.

„Myslím, že máme velkou šanci promluvit do volebního výsledku. Jestli se nám podaří překreslit politickou mapu, na to se mě zeptejte po sedmnáctém říjnu,“ reagoval Vlach.

Kandidáty Věcí veřejných budou vybírat členové a zaregistrovaní příznivci strany, tak zvaní Véčkaři.

„V každém z pěti volebních obvodů postavíme tři osoby jako kandidáty na lídra a mezi nimi se rozhodne,“ řekla olomoucká poslankyně této strany Dagmar Navrátilová.