Vedle tradičních zavedených stran se objevuje i slušná řádka nováčků.

Z deseti partají, sdružení a volebních koalic, které chtěly obsadit radniční křesla před čtyřmi lety, jich na hlasovacím lístku Olomoučané najdou jen šest. Dalších sedm uchazečů jde do voleb do pětačtyřicetičlenného zastupitelstva prvně.

Kdo chce do zastupitelstva Olomouce

Občanská demokratická strana

Jasně zvítězila v minulých komunálních volbách, v současném zastupitelstvu má dvacet jedna mandátů. Coby nejsilnější straně jí patří post primátora a funkce tří náměstků. V minulosti byl primátorem za tuto stranu Ivan Kosatík, nyní tento post obhajuje dosavadní hlava města Martin Novotný.

Heslo: „Měníme Olomouc k lepšímu“

Lídr:

Martin Novotný
38 let
primátor OlomouceProč nás volit?

Naši devizou je zkušenost, jasná vize budoucího rozvoje města a pevné odhodlání náš program proměnit ve skutečnost. Rádi bychom Vás přesvědčili o tom, že pro zodpovědné řízení Olomouce nabízíme ty správné lidi, kteří dohromady tvoří vyvážený, dynamický a důvěryhodný tým. Olomouc je naším společným domovem. V Olomouci spolu s Vámi žijeme, v našem městě zažíváme své každodenní radosti a starosti, pro toto město pracujeme a jeho budoucnost a úspěšný rozvoj nám leží na srdci.

Česká strana sociálně demokratická

Uchází se o hlasy voličů již pošesté. S třinácti mandáty v zastupitelstvu a dvěma náměstky na radnici je druhou nejsilnější stranou. V minulosti byl primátorem za ČSSD současný hejtman Martin Tesařík, nyní na tuto funkci aspiruje |dosavadní člen rady města Jiří Rozbořil.

Heslo: Olomouc – město podle Vašich představ

Lídr:
Jiří Rozbořil
58 let
náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc, neuvolněný člen rady města Olomouce

Proč nás volit?
„Vždy jsme se chovali zodpovědně a pracovali s plným nasazením. V tomto volebním období chceme především zabezpečit základní funkce města – veřejnou dopravu, provoz mateřských a základních škol, sociální služby, bezpečnost občanů a odpadové hospodářství.“

Věci veřejné

Poté, co se probojovaly v parlamentních volbách do sněmovny, se ucházejí o hlasy voličů i v komunálních volbách. Volební jedničkou je současná poslankyně za tuto stranu Dagmar Navrátilová.

Heslo: Politika selského rozumu

Lídr:
Dagmar Navrátilová
43 let
poslankyně

Proč nás volit?

„Chceme, aby se politika skutečně stala věcí veřejnou!“

Komunistická strana Čech a Moravy

Kandidovala zatím ve všech volbách, ve stávajícím zastupitelstvu měla pět křesel. Volební jedničkou komunistů je poslanec a krajský zastupitel Alexander Černý.

Heslo: „Olomouc, příjemné místo pro spokojený život“

Lídr:
Alexander Černý
57 let
poslanec

Proč nás volit?

„KSČM je stabilní parlamentní stranou, hájící zájmy těch, kteří jsou nejvíce ohroženi, což v době probíhající krize platí dvojnásob. Jsme stranou, která není spojena s žádnou formou dosavadního vládnutí, zejména ne s pověstným ,kočkopsem´ na olomoucké radnici.“

Strana práv občanů – Zemanovci

Vznikla nedlouho před letošními parlamentními volbami, v nynějším zastupitelstvu má jednoho člena. Včele olomouckých Zemanovců stojí projektový manažer Radek Augustin.

Heslo: Radnice pro zájmy občanů

Lídr:
Radek Augustin
33 let
projektový manažer

Proč nás volit?
„Radnice má sloužit občanům. Úkolem města je podle SPOZ rozvoj veřejných služeb, prioritně rozvoj městské hromadné dopravy, rozvoj nabídky mateřských a základních škol, rozšíření parkovacích ploch, ale také ,zelená Olomouc´ - tedy rozšíření zeleně ve městě a podpora aktivního využití volného času pro občany města.

Strana zelených

Má v současném zastupitelstvu jedno křeslo. Zastupitelka Edita Hrstková je i tentokrát jedničkou kandidátky Zelených.

Heslo: Čistá Olomouc

Lídr:
Edita Hrstková
47 let, ekonomka
zastupitelka města Olomouc

Proč nás volit?

„Strana zelených má dlouholetou zkušenost s opoziční prací v olomouckém zastupitelstvu, vždy hájí práva občanů a
je pro otevřenou a průhlednou politiku. Jsme pro podporu občanské společnosti! Práci v zastupitelstvu chápeme jako službu veřejnosti, proto ihned navrhneme odpolední jednání a změnu jednacího řádu zastupitelstva, aby se ho co nejvíce občanů mohlo zúčastnit a vystupovat opakovaně.

KDU-ČSL

Kandidovala zatím ve všech volbách, má čtyři členy v zastupitelstvu a je součástí koalice na radnici. Kandidát strany na primátora Ladislav Šnevajs působil v posledním volebním období ve funkci náměstka primátora.

Heslo: „Atraktivní a přívětivá Olomouc“, heslo lídra: „Evropské peníze pro Olomouc!“

Lídr:
Ladislav Šnevajs
48 let
náměstek primátora města Olomouc

Proč nás volit?
„KDU-ČSL je konzervativní strana, která zajišťuje rovnováhu na politickém spektru, je protiváhou často arogantního chování velkých stran. Je (i vzhledem ke špatnému výsledku při minulých volbách) vnímavá vůči potřebám současné doby. Mezi pětačtyřiceti kandidáty je patnáct nestraníků. Nabízíme zkušenost, odbornost a pracovitost.“

TOP 09

Po úspěšných parlamentních volbách poprvé kandiduje i v Olomouci. Kandidátem na primátora je Ivo Vlach – který má za sebou zkušenost ve funkci ředitele podniku Seliko a tři roky vedl prostějovskou nemocnici.

Heslo: „100.362 obyvatel Olomouce si zaslouží změnu. Víc než si myslíte. “

Lídr:
Ivo Vlach
51 let
ekonomický poradce ve zdravotnictví

Proč nás volit?

„Za zásadní považujeme ukončení praxe vládnutí velké radniční koalice ODS a ČSSD s podporou KDU-ČSL, jejímž přímým důsledkem je strmý nárůst zadlužení ze 480 milionů korun na konci roku 2001 na hodnotu 1,269 miliardy korun na konci roku 2009. TOP 09 plánuje odstranit bariéry v komunikaci mezi občany, politiky a úředníky.“

Suverenita - blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu

Uchází se o hlasy Olomoučanů v komunálních volbách poprvé. Jedničkou kandidátky je kožní lékařka Květoslava Hlaváčová.

Heslo: Pomozte nám rozbít nekonečnou škodící koalici ČSSD a ODS! Chcete změnu? Volte ženu!

Lídr:
Květoslava Hlaváčová
50 let
kožní lékařka

Proč nás volit?
Naše strana není spojená s žádnými skandály! Na komunální úrovni disponuje kvalitními odborníky ze všech oblastí veřejného života. Nejsilnější zbraní Suverenity je její nekompromisní protikorupční program, v rámci kterého nabízí občanům Olomouce provedení a nezkrácené zveřejnění auditu veřejných zakázek města za uplynulé volební období. Občané mají právo vědět, jak bylo a jak bude s jejich penězi nakládáno!

Jiří Vašíček – nezávislý kandidát

Rozhodl se vstoupit do volebního boje v obvodu číslo pět s jednočlennou kandidátkou.

Heslo: "Dát více lidem, dát více na lidi."

Lídr:
Jiří Vašíček
34 let
živnostník

Proč mě volit?
Chci dát možnost lidem vyjádřit se ke složitějším problémům. Nemělo by se stávat, aby se nebral zřetel na petice, jež podepsaly tisíce lidí. Je třeba posílit roli komisí městských částí, dát jim více pravomocí a kompetentní lidi. Chtěl bych investovat peníze do věcí, které normální člověk potřebuje každý den, když vyjde z domu (chodníky, cyklostezky), a až pak do nedůležitých investic typu Aquapark.

Koruna Česká

Kandiduje do zastupitelstva poprvé. Lídr Pavel Andrš ale má za sebou působení v komunální politice – po dvě volební období byl členem zastupitelstva a dva roky vykonával funkci neuvolněného radního.

Heslo: "Tradice, odpovědnost, domov"

Lídr:
Pavel Andrš
46 let
kožní lékařProč nás volit?
Naší prioritou je ochrana přírodního a kulturního dědictví, podpora spolkové činnosti, šetrné dopravy, řemeslníků a živnostníků. V královském městě Olomouci, kde je druhá nejstarší městská památková rezervace, tyto věci považujeme za důležité. Nabízíme vyváženou kandidátku složenou z různých profesí a zastupujeme sedm neziskových organizací.

Zástupce politických subjektů Moravané a Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska se nepodařilo zkontaktovat.