Návrhy opozice na další diskusi sice neprošly, rada města se ale bude zabývat případnými majetkovými újmami, které by vznikly, kdyby vlastníci pozemků nemohli na horizontu postavit domy.

Rozlehlý prostor mezi Okružní ulicí a hřebenem chtějí petenti zachovat hlavně jako odpočinkovou zónu, kam se chodí sportovat nebo na procházky.

„Předešlé vedení města argumentovalo proti vyjmutí pozemků z ploch zastavitelných nepodloženou potřebou nových bytových jednotek v Olomouci. Žádný výzkum ani studie ale nedokazují, že by hlavním důvodem odlivu obyvatel byl nedostatek bytů a není jím například ani nedostatek ploch k rekreaci či nedostatečná infrastruktura," vystoupil jako zástupce veřejnosti Miroslav Kutal z Hnutí DUHA.

Tomáš Pejpek (hnutí ProOlomouc) podotkl, že rekreační plochu může využívat 17 tisíc lidí žijících v Neředíně a na Tabulovém vrchu.

Pokud pod letištěm vyrostou domy, naruší podle něj pohled na město a omezí možnosti rekreace.

Navrhl proto změnu územního plánu a zrušení zastavitelnosti u nezbytného rozsahu ploch. Nezískal ale většinu.

Neředínský horizont v územním plánu Olomouce

Desítky milionů náhrady pro majitele?

V zasedacím sále se mluvilo také o tom, jakému riziku by se město vystavilo, kdyby majitelům stavebních parcel neumožnilo umístit na nich například dům. Odhady byly v desítkách milionů korun.

Občané pro Olomouc prostřednictvím Dominiky Kovaříkové se však domnívají, že na většině ploch by podle zákona nemuselo město újmy vyplácet, jelikož již uběhla pětiletá lhůta od nabytí pozemků.

Vedení města ale zastává jiný právní názor.

Doba se podle něj počítá od platného územního plánu, tedy loňského roku.

Ani tento návrh tedy neprošel, stejně jako požadavek k biologickému hodnocení lokality.

PSALI JSME: Místo domů divočinu. Boj o Neředínský horizont pokračuje, co říkáte vy?

Projít bude možné

Vedoucí odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu Marek Černý připomněl, že současný plánovací dokument vychází z předchozího z roku 1998. Ten domy pod horizontem povoloval také.

Současný plán míru zastavění nakonec zmenšil.

„Rozsah zastavitelných ploch byl v konceptu územního plánu mnohem větší," řekl a dodal, že například ministerstvo životního prostředí v souvislosti s možným ohrožením chráněných druhů nic nenamítalo.

Ujistil, že i při oplocení pozemků bude možné prostorem směrem k vrcholu hřebene projít.

Město navíc chtělo po investorech, aby měli vyřešenou infrastrukturu, zajistili kanalizaci a nestavěly se tedy žumpy nebo čističky," dodal náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09).

Že opoziční návrhy k tématu Neředínského horizontu neprošly, podle primátora neznamená, že by koalici nezajímaly.

„Bereme diskusi na vědomí, je to podnět pro radu města, situaci ohledně vlastněných pozemků si zpracujeme," uzavřel téma Antonín Staněk (ČSSD).