Událost se stala ve středu v 7:09 ráno na výjezdu z bohuňovického nádraží směrem na olomouc. Vlaky podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly začaly brzdit asi pět set metrů od sebe. Osobní vlak byl obsazen hlavně studenty a žáky mířícími do olomouckých škol.

„Srážce se podařilo zabránit díky pohotové reakci výpravčího, který použil tzv. generální stop," informoval mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar.

„Zrovna jsem prodával jízdenky, když jsem koutkem oka uviděl co se děje. Nemohl jsem tomu uvěřit. Když jsem viděl, že odjíždí osobní vlak, přesvědčil jsem se, že je to opravdu on a pak jsem okamžitě použil generální stop, který je přímo v dopravní kanceláři na stole a vypadá jako telefon," popsal kritický monement výpravčí bohuňovického nádraží Jiří Lenert.

Při použití zmíněné záchrany se podle výpravčího zastaví všechny vlaky, které jsou v dosahu tohoto radiového zařízení.

"Má to dosah zhruba patnáct kilometrů,“ uvedl Lenert.

Nákladní vlak poté dojel blíž k osobnímu, aby zjistil, co se stalo, takže ve stanici stály asi dvacet až třicet metrů metrů od sebe.

"Osobní vlak jedoucí z Uničova do Olomouce nedovoleně odjel ze stanice na návěst Stůj, tedy na červenou, ve chvíli, kdy do stanice směrem od Olomouce vjížděl nákladní vlak," uvedl Neusar.

"Jde o selhání strojvůdce osobního vlaku, který odjel na červenou," potvrdil mluvčí drah Kubala, s tím, že inspektoři budou testovat funkčnost zabezpečovacího a signalizačního zařízení.

Strojvedoucí byl postaven mimo službu, podle Kubaly se jedná o standardní postup v takových případech, nehovoří to o prokázané vině strojvůdce.

Podle jednoho z cestujících, který v osobním vlaku jel, souprava začala náhle brzdit, nevěděli však prý dlouho proč.

"Vlak prudce zabrzdil, ne však tak, že by lidé padali. Bohužel asi půl hodiny trvalo než jsme se dozvěděli, co se vlastně stalo," popsal událost student Jakub Nečesaný, který jel ráno ze Šternberka do školy v Olomouci.

Trať byla zablokovaná, vlaky po ní začaly jezdit až po desáté hodině. Do té doby pro cestující jezdila náhradní autobusová doprava.

"Osobně jsem tam čekal asi hodinu a půl než jel náhradní autobus, někteří však čekali na volný autobus ještě déle," sdělil Nečesaný.

Stojící vlaky zablokovaly i železniční přejezd u bohuňovického nádraží.

Olomoučtí policisté událost policisté vyšetřují pro podezření z nedbalostního trestného činu obecné ohrožení.

"Dle trestního zákona hrozí za tento trestný čin zákaz činnosti, případně trest odnětí svobody až na tři roky. Při vyšetřování spolupracujeme s Drážní inspekcí," uvedla olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Veronika Štefková