Správa silnic ořezání stromů v pátek nahlásila na Českou inspekci životního prostředí.

„Porušili tím zákon o ochraně přírody a tak jsme to v pátek oznámili na inspekci, aby situaci zhodnotili. Takové necitlivé zásahy jsou velmi závažné a pro stromy nebezpečné,“ uvedl Španner.

Družstvu za zohyzdění třešní hrozní pokuta až milion korun.

„Budeme to řešit příští týden. Pojedeme na místo, a pokusíme se zjistit, kdo to opravdu udělal. Pokud to vyhodnotíme jako poničení dřeviny, hrozila by viníkovi jako právnické osobě až milion korun pokuta a fyzické osobě pokuta až dvacet tisíc korun,“ upřesnila v pátek inspektorka z olomoucké pobočky České inspekce životního prostředí Jolana Tůmová s tím, že už jen z fotografií stromů vypozorovala drastický zásah.

Kroutí nad tím hlavou i ředitel olomoucké pobočky České inspekce životního prostředí.

„Ke stromům by se mělo přistupovat šetrně a ořezávat se mohou jen se souhlasem majitele. Kdyby do nich takhle zasahoval každý, jak by to pak vypadalo? Nikdo by se na tu hrůzu pak ani nechtěl dívat,“ dodal Radek Pallós.

Družstvo se brání, že jim větve zasahovaly do polí.

„Museli jsme je ořezat, protože zasahovaly do našich pozemků a Správa silnic Olomouckého kraje s tím nic nedělala. Když nám stromy nasázeli na hranici našich pozemků, taky se nás nikdo na nic neptal. Tak jsme je i my bez dovolování ořezali,“ uvedl hlavní agronom Zemědělského družstva Bohuňovice Rudolf Malaska.

Nešetrný zásah do třešňové aleje pobouřil i bohuňovickou veřejnost, případem se už zabývala také tamní radnice.

„Ve středu jsme to řešili na radě, protože se nám to vůbec nelíbí. Je to provedené opravdu hrozně. Aleje třešní se nám líbí. Nechápu proč to ořezali tímto způsobem. Budeme to určitě řešit,“ uvedl ve čtvrtek starosta Bohuňovic Jiří Petřek.