Středisko, které zřizuje olomoucká radnice a má veřejnost vést ke správnému chování k přírodě a její ochraně, navštívily stovky rodin. Dospělí i děti se zde dozvěděli spoustu informací o velkém hlodavci a jeho životě ve volné přírodě.

Sluňákov se lidem otevřel v sobotu v deset hodin. Na zájemce zde čekalo několik stanovišť venku i uvnitř, na kterých se rodiče s dětmi hravou formou dozvěděli zajímavosti o bobru obecném.

Každé zastavení hlídali dobrovolníci převlečení za hlodavce. Bavit se lidé mohli také u divadelního představení amatérského divadla Štěk z Hranic.

Děti si mohly udělat otisk bobří tlapky, zvíře si namalovat nebo jej vystřihnout. Na školáky čekaly také soutěže.

„Teď hledám čtrnáct rozdílů u dvou obrázků. Zatím mi to docela jde, mám jich asi deset. Už se těším na další soutěž,“ popsal nadšeně jeden úkol osmiletý Matěj Kopřiva z Olomouce.

Venku pak na rodiny čekala pouť labyrintem, při které musely sledovat bobří stopy a pomocí nich se z bludiště dostat. Pak si mohly pokácet vrbu, aby zjistily, že bobr nejí ryby, ale žere lýko ze stromů.

Největší lákadlo: bobr z Večerníčku

Děti se také dozvěděly, jak vypadá lebka hlodavce i jeho zuby. Na každém stanovišti dostaly kartičku, na konci si z nich mohly poskládat knížku, která jim připomněla vše, co se během toulek po Sluňákově naučily.

„Přijeli jsme z Olomouce a jsme tu na několikáté akci. Dětem se v centru velmi líbí, protože jsou tu soutěže, mohou si něco vyrobit a odnést domů. Hlavně se těšily na živého bobra, toho totiž jen tak někde neuvidí. Moc si ho chtějí prohlédnout,“ řekla třicetiletá maminka Libuše Kovaříková.

Největším lákadlem bylo právě osmiměsíční živé mládě bobra Bořík, jeden z aktérů nového večerníčku Václava Chaloupka. Děti si jej směly i pohladit.

„Musíte se jej dotýkat jen na zadní části těla a hladit jej po srsti, nikoli proti ní. Pokud byste mu chytili na hlavu, mohl by vás kousnout,“ nabádal děti jeden z pracovníků Sluňákova, který bobra hlídal.

Hlodavce přivezli jeho ošetřovatelé ze záchranné stanice, kde nyní žije. Až vyroste, pustí jej do volné přírody.

Přímo na mláděti si děti mohly ověřit, že bobr nemá bílé zuby, ale oranžové, že nenosí motorovou pilu a že má placatý ocas.

Na Lovecké chatě se chytalo na dírkách

Zájemci se mohli vydat také na pouť na Loveckou chatu, při které si vyzkoušeli jízdu na koni nebo chytání ryb na dírkách. Navštívit mohli také bobří skanzen a chvíli pobýt v bobřím hradě.

Ekologické centrum akce pro veřejnost chystá vždy dvakrát do roka, jednu v létě a jednu v zimě.

„Témata se mění, první byla Ladovská zima, pak byl den věnovaný jablkům. Loni v zimě jsme připravili Expudici na severní tyčnu a v létě medový den. Na 24. září chystáme švestkový den,“ řekla Kateřina Jenešová, koordinátora dobrovolníků, kteří den s bobry připravovali.

Co se děti dozvěděly o bobru evropském?

Bobr žije u vody. Může mít až třicet kilo.

Má plovací blány, placatý ocas a velmi hustou černohnědou srst.

Velké oranžové zuby používá ke kousání do stromů.

Dovede uchopovat předměty, protože má pátý částečně protistojný prst.

Živí se lýkem, větvičkami a bylinami. Rád si staví soustavy hrází a kanálů.