„Místní bobr si „hrál” v blízkosti trati a výsledkem bylo najetí vlaku do stromu, únik kapalin a tři hodiny bez provozu. Nejdůležitější je, že se nikomu nic nestalo,“ informovala o mimořádné události Správa železnic.

Podle odborníků se v této části Olomoucka na řece Bystřici zabydlelo několik bobřích rodin, které na tento přítok řeky Moravy postupně vytlačily silnější páry.

„Máme přehled o tom, kde jsou některé ‚problémové‘ rodiny, kde se dozvídáme o aktivitách, které se dostávají do konfliktu s lidmi. Těchto rodin jsme konkrétně na Bystřici řešili doposud zhruba pět,“ vysvětloval Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Bobři v některých místech „zrevitalizovali“ povodí Bystřice k obrazu svému, čímž ale zároveň pomáhají zadržet vodu v krajině.

„Kde to není v konfliktu s hospodářskými zájmy člověka, tam tato jejich činnost nijak nevadí,“ dodal Šafář.

Bobrem ohlodané stromy u Mlýnského potoka v Hejčíně
Bobři řádí v Hejčíně. Stromy někoho zraní, bojí se místní

Ve všech částech povodí Moravy

Největší populace bobra evropského v Olomoucké kraji žije v oblasti Litovelského Pomoraví, kam byli bobři vysazeni v letech 1991 a 1992. Podle odborníků, kteří ji pravidelně monitorují, je už roky stabilní. Pohybuje se v rozmezí 180 a 240 zvířat. Právě odtud se bobři postupně přesunuli a následně kolonizovali další, sousední území s vhodnými biotopy. Například právě řeku Bystřici.

Přísně chráněný hlodavec, který nemá přirozeného predátora, dělá největší starosti vodohospodářům a rybářům. Za posledních několik let se rozšířil v celém území spravovaném Povodím Moravy, kde ročně způsobuje vodohospodářům škody v řádech milionů korun.

„V rámci námi spravovaného území se bobr vyskytuje prakticky ve všech částech povodí. Na Moravě od Lanžhota až po Šumpersko včetně přítoků, na Bečvě od soutoku s Moravou až po Valašské Meziříčí, ale také na Svitavě a Svratce,“ popisoval generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Bobří hráz na Nemilance v únoru 2021
Bobři v Nemilanech "vyhnali" hráz nebezpečně vysoko. Zasáhněte, žádají místní

Regulace? Citlivá otázka

Škody, které bobr způsobuje zemědělcům, rybníkářům nebo na městském či obecním majetku, vedly na některých místech v České republice k regulaci bobra.

„Jde o velmi citlivou otázku, neboť se jedná o zvláště chráněného živočicha. S ohledem na to, že na některých místech jeho zvýšená aktivita vede k poškozování ochranných hrází a dalšího vodohospodářského majetku, jehož podstatou je ochrana zdraví a životů obyvatel v době povodní, tak vnímáme určitou formu jeho regulace v některých oblastech za účelný a racionální krok,“ uvedl Gargulák.

Vyhlášku, která povoluje výjimky z ochrany tohoto ohroženého druhu, vydaly i úřady v Olomouckém kraji. Definuje několik podmínek.

„Za určitých podmínek umožňuje zasahovat proti bobrům - stanovuje kde, kdy a co lze provádět. Že například na jaře je možné bořit hráze a v pozdně letním a podzimním období je jim možno zasahovat do staveb,“ přiblížil opatření Jiří Šafář.