„Balvan jsme loni v listopadu vytáhli z potoka k hlavní cestě. Měli jsme domluveno, že ho označíme a popíšeme. Nad tím místem v lese se nachází lom na gabro, je to černý kámen, používal se na náhrobky. Lom jsme chtěli zpropagovat a zároveň na bludném kameni popsat zalednění, které tu kdysi bývalo,“ popsal původní záměr starosta Vlčic Josef Fojtek.

Začátkem října však velký kus švédské žuly někdo ukradl.

„Vytažený jsme ho měli zhruba rok. Posílal jsem tam naše zaměstnance, aby kolem něj tam šli pokosit trávu a najednou byl kámen pryč. Beze stopy. Musela ho naložit a odvézt těžká technika, auto s rukou nebo jeřáb. Kámen měl zhruba dvě tuny, takže nebyl malý,“ uvažuje starosta Fojtek.

Do pátku 16. října se kámen nenašel a Josef Fojtek nevěří, že se někdy najde.

„Jenom dekorace někde k domu,“ odpovídá na otázku, k čemu by dvoutunový balvan někomu mohl být.

Bludných balvanů se na Jesenicku nachází celá řada. V době ledové v období čtvrtohor se do této oblasti rozšířil pevninský ledovec ze Skandinávie. Mocnost ledovcového příkrovu dosahovala na dnešním Jesenicku až dvou set metrů. Ledovec s sebou ze severu nesl menší či větší valouny. Ty které dosahují velkých rozměrů a váhy, se nazývají bludné balvany. Leží například před Vodní tvrzí v Jeseníku, či před kulturním domem v Javorníku. Ve Velké Kraši z nich vybudovali velkou expozici.