Bohaté porosty bledulí rostou pod Drozdovskou Pilou zejména na okrajích luk a v podmáčených údolíčkách potůčků, které z lesních strání přitékají do Březné.

„Na Drozdovskou Pilu ráda jezdím na kole, je to krásné místo. Zdejší bledule jsou vyhlášené, jen doufám, že jim neublíží těžba dřeva. V okolních lesích se poslední dobou kácí opravdu hodně,“ poznamenala Marie Odstrčilová.

Bledule jarní kvete od února do dubna. Přirozeně se vyskytuje v lužních lesích a bažinách. Tato cibulovina bývá oblíbenou ozdobou zahrádek, z volné přírody ji však není radno přesazovat, trhat, květiny prodávat ani rostliny poškozovat. Vyhláška k zákonu o ochraně přírody ji řadí mezi ohrožené druhy rostlin. Za jejich ničení může člověk dostat mnohatisícovou pokutu.

Bledule jarní je navíc jedovatá. Rostlina, zejména pak cibule, obsahuje toxické alkaloidy. Otrava se projevuje nevolností, zvracením či průjmem.

Vedle bledule jarní se v Česku vyskytuje i bledule letní. Ta kvete později, nejčastěji v květnu. Je ještě méně rozšířená a patří mezi kriticky ohrožené druhy rostlin.