Zapojeno bude 1000 vojáků, včetně 450 zahraničních příslušníků ozbrojených sil, ze dvou desítek zemí.

Aliančnímu cvičení velí komponentní Velitelství vzdušných sil NATO z letecké základny v německém Ramsteinu a potrvá do 20. září. Vojáci ujistili, že v noci a o víkendu bude ve vzdušném prostoru nad Olomouckem klid.

„Ano, dostali jsme informace. Dokonce zástupci velitelství byli v obci osobně a sdělili, jaký bude harmonogram a co mají obyvatelé očekávat," uvedla starostka Jívové Milada Malíková.

„Po zkušenostech z posledního společného cvičení vzdušných sil NATO víme, že nejde o nějakou velkou zátěž. Vrtulníky létaly níže, ale nikdo si nestěžoval. O víkendu ani v noci létat nebudou," dodala představitelka obce ležící nedaleko vojenského újezdu Libavá.

V tamní letecké střelnici se v rámci cvičení uskuteční ostrá střelba, kdy si budou pozemní návodčí procvičovat spolupráci s piloty letounů.

Na obloze se objeví letouny L-39 Albatros, F-16, Jas-39 Gripen, Pilatus PC-9, Learjet L-35, Su-22 a vrtulníky Mi-24/35 a Mi-17.

„Ramstein Rover už není pouze cvičením zaměřeným na přípravu vojáků mise ISAF (vojenská mise v Afghánistánu, pozn. red.). Obsah letošního výcviku tuto operaci již v mnohém přesahuje. Mění se charakter cvičení. Jeho cílem je výcvik vojáků pro široké spektrum operací, při nichž se využívá přímé letecké podpory. NATO potřebuje udržet a rozvíjet své schopnosti nejen pro vedení operací v Afghánistánu, ale pro jakékoliv možné budoucí nasazení," uvedl řídící cvičení z velitelství v Ramsteinu plukovník Harry H. Schnell.

Cvičte jako v boji

Ramstein Rover 2013 je třetím v pořadí. Po Spojených státech amerických je podruhé hostitelskou zemí Česká republika.

„Cvičení je příležitost pro české vzdušné i pozemní síly, jak udržovat a rozvíjet dosažené schopnosti. Klíčovými charakteristikami cvičení jsou výcvik vojáků v mezinárodním prostředí, sdílení operačních znalostí a bojových dovedností v duchu přístupu: ,Cvičte jako v boji'. To znamená, že simulujeme situace reálného nasazení předsunutých leteckých návodčích, kteří v bojových podmínkách zabezpečují podporu nasazených jednotek," uvedl velitel Vzdušných sil Armády České republiky plukovník Libor Štefánik.

„Získáváme maximum z výcviku a sdílíme náklady. Navíc jsme schopni ověřit naše možnosti k zabezpečení takto rozsáhlého cvičení s mezinárodní účastí. To vše jsou neocenitelné zkušenosti," dodal.

Do scénářů cvičení Ramstein Rover se v roli opozičních sil zapojí vojáci 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 25. protiletadlové raketové brigády, 13. dělostřelecké brigády a Univerzity obrany.