Zasloužil se například o přestavbu olomouckého Arcibiskupského paláce. Shromáždil cenné sbírky obrazů, grafik, soch, mincí, knih a hudebnin.

Biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna, který po třicetileté válce kulturně i hospodářsky pozvedl Moravu na evropskou úroveň, letos připomene Muzeum umění v Olomouci dokumentárním filmem a výstavou.

Sauna v maringotce na přírodním koupališti Poděbrady u Olomouce
Na Poděbradech otevírá unikátní sauna. Takto vypadá


Největší výstavní projekt v roce 2019 nese název Za chrám, město a vlast.

Expozice konající se od 13. června do 29. září bude rozdělená na dvě části, olomouckou a kroměřížskou.

Ta olomoucká v Arcidiecézním muzeu se zaměří na biskupovu osobnost včetně jeho mládí a studentských let.

„Karel z Lichtensteinu-Castelcorna byl mužem mnoha zájmů. Představíme rovněž umělce, kteří pro něj tvořili, agenty, které využíval pro nákupy nejen uměleckých děl, nebo jeho role v čarodějnických procesech,“ prozradil jeden z kurátorů výstavy Miroslav Kindl.

Součástí expozice budou i dvě pětisetstránkové knihy, které vyjdou v češtině a angličtině.

Výsledkem čtyřletého výzkumu odborníků z olomouckého Muzea umění, Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykovy univerzity v Brně bude také dokumentární film Barokní velmož. 

Městský ples 2019 v pavilonu A olomouckého výstaviště Flora
Městský bál roztančil Floru, zazpíval i Neckář. Podívejte se
Olomoucké muzeum v upoutávce na film Miroslava Krobota Kvarteto
První film celý z Olomouce. Kvarteto mělo předpremiéru v rodném městě

Theodor Mojžíš: Plesl odpovídal i věkem

Čtyři roky vznikal dokument Barokní velmož. Podle scénáristy filmu Theodora Mojžíše byla nejsložitější první část projektu – shánění a třídění informací.

O hercích měl poměrně jasno hned od začátku. Jelikož už dříve spolupracoval s hercem Jaroslavem Pleslem, neváhal ho obsadit do hlavní role biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna.

Předpremiéru filmu si diváci mohou užít ve středu 23. ledna od 17 hodin v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Snímek se v březnu objeví i v programu České televize.

Hraný hodinový dokument Barokní velmož Lichtenstein – Castelcorno o olomouckém biskupovi natáčí prostějovské  studio  VIDEO THEO v koprodukci s Českou televizí. Hlavní roli ztvárnil Jaroslav Plesl
Herec Plesl jako olomoucký velikán. Filmaři točí příběh biskupa-stavitele


Co bylo pro scénáristu Barokního velmože nejsložitější?
Nejtěžší bylo třídění toho obrovského množství materiálu, protože na tom dělalo 25 lidí. Jeden má na starost knihovnu, druhý hudební archiv, třetí hospodaření, čtvrtý duchovní správu… Členové tohoto týmu mi posílali výsledky jejich bádání a já z toho musel vybrat takovou tu přímou cestu, filmově to nejzásadnější a nejzajímavější.

Herce jste si vybíral sám?
Jelikož jsem v roli scénáristy, režiséra a společně s Českou televizí i producenta, tak výběr herců byl na mně. Takže buď se to podaří a bude to prima, nebo se to nepodaří a ponesu za to odpovědnost.

Proč jste obsadil do hlavní role zrovna Jaroslava Plesla?
S panem Pleslem spolupracuji dlouho, s většinou těch lidí, co tam vystupují, taky. Vsadil jsem na zkušenost, u nich už vím, co mohu očekávat. Takže proto to proběhlo bez castingu a nějakého dlouhého hledání herců. Ta role je pro Plesla jako šitá na míru, i třeba díky desetiminutové pasáži poezie. Navíc biskup přišel do Olomouce, když mu bylo okolo 40 let, a to nejdůležitější vykonal do svých 50 let. I tomu věku Jaroslav Plesl odpovídá.

Co je cílem dokumentu?
Tak asi tím hlavním záměrem je připomenout osobnost Karla z Lichtensteinu-Castelcorna a poukázat na jeho odkaz, který nejen v Olomouci či Kroměříži zanechal. Případně jej přiblížit i mladší generaci, která třeba vůbec netuší, že někdo takový existoval.

A kde tedy diváci tento film uvidí?
Mohou přijít do Arcidiecézního muzea v Olomouci už ve středu 23. ledna na předpremiéru. V březnu dokument odvysílá Česká televize. Přesný termín ještě nevíme, ale bude to někdy v polovině března. Nejprve na ČT Art, potom i na ČT 2. 

Olomoucký arcibiskup Rudolf Jan
Olomouc uctí Rudolfa Jana, prince a arcibiskupa, jenž zde nechal srdce