Kopnout do země plánují příští rok na jaře.

„V okamžiku, kdy budeme mít pravomocné povolení, musejí se sejít rady Hluboček a Velké Bystřice a zastupitelstvo Mrskles. Domluvíme se na dalším postupu, zejména vypsání výběrového řízení na zhotovitele a následném zahájení stavby,“ sdělila starostka Hluboček Eva Hasníková.

Stavební úřad v Hlubočkách zveřejnil oznámení o zahájení společného územního a stavebního řízení počátkem července.

Stihnou koupací sezonu?

Nové koupaliště, jež v údolí Bystřice chybí místním i rekreantům, má vzniknout na okraji Hluboček. Potřebné pozemky jsou nachystané, vykoupené od původních vlastníků.

Koupání na pískovně Náklo 15. července 2023
Nával u vody. Takto si lidé užívají tropy na Nákle

Zbývá dořešit přeložku vysokotlakého plynovodu.  Ochranné pásmo zasahovalo do areálu a vzhledem k pohybu osob na koupališti nedostal svazek obcí souhlas s umístěním stavby, pokud nebude provedena přeložka plynovodu.

„Ta je již naprojektovaná, povolená a provádět ji budeme současně se stavbou biotopu,“ vysvětlila starostka.

Kopnout do země by se podle ní mohlo na jaře příštího roku.

„Hotovo by mělo být v příštím roce, ale jestli se stihne koupací sezona, to v tuto chvíli nedokážu odhadnout. Uvidíme, kdy budeme mít stavební povolení, jak půjde výběrové řízení na firmu, jak bude přát počasí. Každopádně světlo na konci tunelu už začíná být vidět,“ poznamenala Hasníková.

Koupaliště Vlčí důl v Bludově při oslavách 60 let od jeho otevření. Sobota 15. července 2023
Čistá voda, vstup zdarma. Koupaliště Vlčí důl slaví šedesátku ve formě

Plavecká padesátka i atrakce

Areál o celkové rozloze 2,5 hektaru s užitnou plochou biotopu 1800 metrů čtverečních zahrnující plaveckou padesátku, brouzdaliště pro děti, tobogan či oblíbený „vodní svět“ pro děti vyroste na okraji Mariánského Údolí, na rovince mezi řekou Bystřicí a hlavní silnicí.

V části podél komunikace vznikne ochranný zelený val, který bude chránit návštěvníky koupaliště před dopady automobilového provozu na frekventované silnici.

Zatopený lom v Dalově, část Šternberka, 7. července 2023
Zatopené lomy okolo Olomouce lákají na čistou vodu a romantiku. Podívejte se

V areálu najdou návštěvníci tři restaurace, hřiště a dostatečně velkou plochu pro odpočinek a opalování. Plánované parkoviště pojme až 90 aut.

Investice přesáhne 50 milionů korun.

Voda z podzemního vrtu

Zdrojem vody pro bazény bude podzemní vrt. Na rozdíl od jiných koupacích biotopů v Olomouckém kraji se v údolí Bystřice nepočítá s využitím rostlinek v čistící části jako například v Pasece.

„Zvolili jsme spolehlivou a šetrnou technologii běžně využívanou v Rakousku a ve Švýcarsku,“ uvedla starostka.

Účinný a trvanlivý filtrační systém bez chemie je založený na principu mechanického a biologického čištění, kdy se předfiltrace provádí pomocí vrstev na bázi dolomitického vápence.