V údolí Bystřice možnost koupání žalostně chybí. Obce se těší nejen na vyžití pro místní, ale areál chystají i jako velkou atrakci pro turisty. Příprava i výkupy pozemků už zásadně pokročily a termín zahájení prací je na dohled.

Pokud půjde všechno hladce, v příštím roce by obce chtěly kopnout do země.

„Máme vykoupené potřebné pozemky, chybí jen z posledního určitý díl. To už nebude žádný problém,“ popisovala starostka Hluboček Eva Hasníková.

„Ještě musíme dořešit, jakou zvolit čisticí technologii, zda jít cestou biotopu či biobazénu, což má trochu jiné parametry. I na tom se už pracuje,“ dodala.

Studie je na stole a brzy by se mělo začít projektovat. Ještě letos si obce chtějí jít pro potřebná razítka v územním a stavebním řízení.

„V příštím roce bychom chtěli koupaliště postavit,“ odhadl místostarosta Hluboček Pavel Samek.

Vizualizace čtyřproudé silnice I/46 Týneček - Šternberk
Autostráda Olomouc - Šternberk? ŘSD jde pro důležité razítko

Kořenová čistička

Biotop Burk s kořenovou čističkou napájený podzemní vodou z vrtu přijde na 40 až 45 milionů korun, podle zvolené technologie čištění vody.

Hlubočky zaplatí třetinu. Zbytek Velká Bystřice a Mrsklesy. Každá obec zafinancuje rovným dílem třetinu celkové investice.

„Uvidíme, jestli se podaří získat dotaci. Rozhlížíme se a byli bychom rádi,“ dodala starostka.

Ilustrační foto
Kousek od Olomouce vznikne nová vodní nádrž ke koupání

Žádné plivátko. Tři restaurace

Areál o celkové rozloze 2,5 hektaru s užitnou plochou biotopu 1800 metrů čtverečních zahrnující plaveckou padesátku, brouzdaliště pro děti, tobogan či oblíbený „vodní svět“ pro děti vyroste na okraji Mariánského Údolí, na rovince mezi řekou Bystřicí a hlavní silnicí.

Krytý bazén Šternberk - vizualizace
Šternberk začne stavět krytý bazén. Takto má vypadat

Obce nepochybují o tom, že půjde o velké turistické lákadlo, které přitáhne do údolí davy.

„Nebude to nic malého, žádné plivátko s několika lehátky. Nabídneme v areálu hned tři restaurace, hřiště a dostatečně velkou plochu pro odpočinek a opalování. V části podél komunikace vznikne ochranný zelený val, kterým příjemně oddělíme návštěvníky koupaliště od provozu na silnici,“ lákal místostarosta Samek.

Plánované parkoviště pojme až 90 aut. Projekt počítá i se zázemím pro cyklisty, včetně jezdců na elektrokolech, kteří budou mít k dispozici nabíječku.

„Počítáme s tím, že občerstvení v této části areálu by mělo fungovat i pro cyklostezku, částečně i mimo koupací sezonu,“ popisovala starostka Hasníková.

Biokoupalistě v Pasece
Biokoupaliště v Pasece loni vůbec neotevřelo. A letos?

Biotop Burk

Vizualizace Biotopu Burk - chystaného koupaliště mezi Velkou Bystřicí, Hlubočkami a Mrsklesy.Vizualizace Biotopu Burk - chystaného koupaliště mezi Velkou Bystřicí, Hlubočkami a Mrsklesy.Zdroj: Obec HlubočkyCelková rozloha budoucího koupaliště cca 2,5 ha
Z toho užitná plocha biotopu cca 1800 m2
(+ cca 300 m2 biologická část)
Objem vody 2 250 m3
(+ cca 350 m3 biologická část)

Součástí biotopu bude plavecká, neplavecká vodní část, brouzdaliště, „vodní svět“, tobogán s dopadovou vodní plochou a biologická část s čisticí technologií. Zázemí nabídne restaurace - až tři objekty, sociální zařízení, hřiště na plážový volejbal, parkoviště, stojany na kola, úschovnu se zamykatelnými schránkami