„Zatím jsme vršek konstrukce provizorně potáhli plachtou, ale na podzim vysadíme rostliny. Koupíme větší, aby se ‚stromy‘ zazelenaly co nejdříve. Finální podoby bychom se měli dočkat tak do roku a půl, dvou let,“ popisoval starosta Laškova Ladislav Jedlička.

Obec nechtěla nabízet návštěvníkům nejmladšího koupacího biotopu v Olomouckém kraji obyčejné plastové slunečníky, jak to dělají jinde. Hledala cestu, jak chybějící stín vyřešit trvalým a zároveň zajímavým způsobem, který by podtrhl atraktivitu populárního tohoto koupaliště bez chemie.

„Inspirovali jsme se až v Singapuru. Když nám architekt představil toto nevšední řešení, velice se nám zelené ‚stromy‘ zalíbily. Jsou v Singapuru a v Laškově, jinde ne,“ usmíval se starosta.

Za tři sezony je investice zpátky

Rozměrná kovová konstrukce vyžadovala důkladné statické zajištění. „Je dva metry v zemi zabetonovaná, aby se nemohla vyvrátit,“ vysvětloval Jedlička.

Originálních slunečníků najdou návštěvníci na koupališti celkem devět ve dvou velikostech. Na výšku menší kovové konstrukce vytvářejí větší stín. V části dne se stíny některých slunečníků spojují a lidem ve vedrech nabídnou ještě větší neosluněnou plochu k relaxaci.

Do originálního zastínění obec investovala 650 tisíc korun. Dotaci se jí zatím získat nepodařilo. S žádostí na Olomouckém kraj neuspěla.

„Koupaliště si na sebe vydělá, takže si nezoufáme. A teď nám počasí obzvláště přeje. Za tři sezony je investice zpátky, což je v podstatě už letos, kdy jsme v provozu třetím rokem,“ počítal starosta Laškova.

Koupací biotop, v němž se o čistotu vody starají rostliny a další užitečné organismy, vznikl na místě, kde byl v minulosti rybník, který v sedmdesátých letech nahradilo koupaliště. To už nesplňovalo požadavky a roky chátralo. Vyžití nabízí plavcům i nejmenším dětem. Zahrnuje brouzdaliště s vodním hříbkem a plaveckou část o hloubce 2,1 až 2,5 metru.

Litovel chystá nové brouzdaliště

S chybějícím stínem se v horkých dnech potýkali i na vyhledávaném koupacím biotopu v Pasece, kde návštěvníkům letos nabízejí bezplatně slunečníky i plážová lehátka.

Novinku chystají i na dalším koupacím biotopu v Litovli, kde potřebný stín během dne zajišťují vzrostlé stromy a slunečníky.

„Nyní připravujeme brouzdaliště o velikosti zhruba sto metrů čtverečních pro nejmenší děti. Hloubka bude do čtyřiceti centimetrů. Voda v něm bude s chemickým čištěním,“ informoval o nejbližších plánech Jaroslav Erlec, ředitel technických služeb, které mají městské koupaliště na starosti.