„Laškovský biotop je náš objev roku! Krásné koupaliště, voda i okolí. A ten klid. Děti sice štěbetají, ale není tady kravál jako jinde,“ pochvalovali si například manželé Kalvodovi z Prostějova.

Bouzov o srpnovém víkendu 2020
Na Bouzov míří davy, lidé z podhradí ale radost nemají

Spokojenost vyzařovala i maminka z Hněvotína na sousedním Olomoucku, která si užívala osvěžení ve vodě s malou dcerkou.

„Jezdili jsme do Litovle, kde je taky biokoupaliště, ale zakotvili jsme tady v Laškově, kde je to více vesnické, klidné, což nám vyhovuje,“ svěřila se.

Příznivá návštěvnost již hodinu po otevření těšila plavčíka Františka Kadlčíka.

„Doháníme loňský, premiérový rok. Dívejte, kolik už je dnes lidí! Odpoledne bude jednou tolik a ještě více zítra,“ těšil se plavčík, jenž doposud nemusel zasahovat u žádné příliš adrenalinové situace.

Hrad Helfštýn po náročné rekonstrukci renesančního paláce, v srpnu 2020
"Nový" Helfštýn otevírá. Takto teď vypadá v opravené kráse

Tržby? Jsme spokojeni

Podle starosty Laškova Ladislava Jedličky jsou tržby už nyní na loňské úrovni.

„Vloni jsme natržili 450 tisíc a letos máme 430 tisíc korun a před námi jsou nejteplejší dny roku. Jsme spokojeni,“ sdělil ve čtvrtek Deníku.

Laškovské koupaliště si podle starosty oblíbili nejen lidé z pomezí dvou okresů Olomouckého kraje, ale i rekreanti ze vzdálenějších míst regionu.

Pískovna u Štěpánova.
Nové koupání u Štěpánova? Jezero by mohlo být k rekreaci, obec jedná s těžaři

„Máme z toho radost. Letošek vypadal špatně kvůli covidu, dlouho jsme nevěděli, jestli vůbec otevřeme. To se podařilo 27. června, ale v červenci zase přišly obavy kvůli počasí. Nakonec je to dobré!“ pochvaloval si sezonu Jedlička.

Na vybudování koupacího biootopu s vyžitím pro rodiny s dětmi i plavce získala obec dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj a na rozdíl od jiných zdrojů nemá ve smlouvě podmínku požadované návštěvnosti. Zavazuje ji k tomu, že koupaliště bude provozovat nejméně tři roky.

„Vloni byl zkušební provoz, letos zažíváme první oficiální sezonu,“ připomněl Jedlička.

Petrovy kameny v národní přírodní rezervaci Praděd. 12.srpna 2020
Na Pradědu je to jako na Václaváku, Petrovy kameny mají ochranku

Chystají stínící plachty

Přestože ta ještě zcela neskončila, obec již plánuje „vychytávky“ na příští rok. Kdo si posteskl, že by na koupališti mohlo být více stínu, mohl by být spokojen.

„Máme naprojektované, že umístíme na koupališti železné stožáry, na které se připnou plachty. Lidé to znají například z lázní v Maďarsku. Bude to příjemné,“ lákal příznivce.

Ilustrační foto
Kam o víkendu? Na guláše, festival u Moravy i rockový nářez

Litovel: Čísla podobná loňským

Na letošní sezonu neláteří ani jinde v Olomouckém kraji Ve Šternberku se blíží loňskému počtu hostů.

„Červenec jsme nakonec měli lepší než vloni, červen byl špatný, srpen dohnal, co mohl. Jsme přes 10 tisíc a máme před sebou dva velmi teplé dny,“ hodnotil správce městského koupaliště Jaroslav Vyhnánek.

Na loňské číslo by se chtěli dostat i v Lošticích.

„Jsme spokojeni. Start vypadal všelijak kvůli koronaviru. Byli jsme na připraveni dříve než jindy, a bohužel jsme museli vyčkat na rozhodnutí vlády. S počasím to pak bylo jako na houpačce, ale i tak dobrá sezona. Máme stálé zákazníky, osm příměstských táborů, takže stále je tu plno,“ popisoval provozovatel vyhledávaného koupaliště na dohled od Bouzova Jan Vybíral.

V Litovli bylo podle ředitele technických služeb Jaroslava Erlece vidět, jak už lidé potřebují relax a příjemné osvěžení u vody.

„Některé dny se vystřídalo i okolo tisíce lidí. Bylo to letos velmi složité, počasí nebylo ideální, ale jsme na bezmála šestnácti tisících návštěvnících a vzhledem k počasí dnes a v sobotu nebudeme moc daleko od loňských dvaadvaceti tisíc,“ uvedl v pátek po poledni Erlec.