Téměř 20 let usiloval Rybářský spolek Senice na Hané o vybudování alespoň obyčejného rybníka na území své obce.

„Konečně jsme se dočkali. 28. ledna 2022 proběhlo vodoprávní kolaudační řízení Biocentra Véklice," radovali se místní členové po ukončení stavební části vodního díla.

Vizualizace koupacího biotopu Burk, která má vzniknout mezi Velkou Bystřicí a Hlubočkami
Stavba koupaliště u Hluboček začne možná už letos. Jiné biotopy chystají novinky

Na desetihektarovém pozemku aktuálně dochází k napouštění hlavní nádrže, do níž se vejde přes 44 tisíc kubíků vody, i přilehlých tůní. Voda je průběžně odváděna potrubím z říčky Blaty, jejíž průtok zůstává zachován tak, aby koryto nevyschlo.

„Napouštět se má zhruba do konce dubna. Záleží na počasí, jaké budou srážky nebo jestli ještě napadne sníh. Pak se přímý tok zastaví a voda půjde jen průsakem,“ řekl Deníku předseda rybářského spolku Luděk Mikiska. Právě brigádníci z řad rybářů budou o obecní biocentrum pečovat.

Senice na Hané. Sportovní hala u velké školy
Sportovní hala "jak do města"? Senice osekala velký plán a do roka bylo hotovo

Lekníny, labutě, volavky

Poblíž nádrže vznikly oplocenky, v nichž budou na jaře vysazeny stromy. Plot časem zmizí, jde o provizorní ochranu proti zvěři a lidem se zlými úmysly.

Biocentrum oživí i lekníny, rákosí a další rostliny pro ryby, žáby či ptactvo. Už v minulých dnech se po vodní hladině proháněly labutě a kačeny, do zkolaudovaného biocentra zavítaly i volavky.

Areál Čertovy rybníky nedaleko Konice, červne 2021
Nový tahák kousek od Olomouce: u Čertových rybníků přibude kemp i koupaliště

Kromě výsadby zeleně zbývá dokončit příjezdovou komunikaci. Po zpevnění polní cesty ji pravidelně využívají pejskaři, maminky s kočárky anebo cyklisté.

„I lidé, kteří nevěřili, že něco takového vznikne, a dlouhodobí odpůrci projektu tomu začínají být nakloněni. Jak vidí tu stoupající hladinu, líbí se jim. Bude to pro ně ideální místo," věří Luděk Mikiska.

Investorem projektu za téměř 28 milionů korun je Státní pozemkový úřad, který hotové biocentrum předá obci.