Celková účast však ve srovnání s minulými ročníky byla chabá. Letošní nevlídný První máj přilákal na Libavou nakonec jen 1981 lidí.

„V historii musíme listovat zpět až do minulého století, kdy se nás sjelo tak málo," řekl pořadatel akce Jaroslav Koš. 

Podle něj slabou účast zřejmě ovlivnila nepříznivá předpověď, která mluvila o vytrvalém dešti.

„Za celý den přitom napršelo jen kolem jednoho milimetru. V severních částech Libavska dokonce téměř vytrvale svítilo sluníčko a na polních a lesních cestách se prášilo," popsal dnešní situaci Koš.

Loni na jaře se Bílého kamene zúčastnilo rekordních 6439 lidí.

Sto kilometrů po Libavé

I přes pošmourné ráno si turisté výjimečně otevřený prostor užívali.

 „Jsem tady už po osmé. S přáteli to bereme jako příležitost, abychom se sjeli ze všech koutů světa a užili si jízdu. Vybrali jsme si trasu dlouhou asi sto kilometrů a počítám, že nám zabere asi šest hodin," řekl návštěvník akce Bílý kámen Jan Chromec.

Z téměř sto čtyřiceti kilometrů vyznačených tras si mohli pěší i cyklisté vybrat i kratší a méně náročné úseky.

„Dnes zkusím ujet asi osmdesát kilometrů. Už jsem tady byl několikrát a beru to hlavně jako výlet. Chci si prohlédnout oblast Libavé, do které se člověk jindy nedostane," prozradil cyklista Radek Nastoupil.

Přesto, že jízdu či procházku vojenským prostorem znepříjemňoval déšť, byli pořadatelé se zájmem lidí celkem spokojení.

„Očekávali jsme, že kvůli počasí přijde méně návštěvníků, ale je to dobré. Přijíždí jich celkem dost. Zřejmě je to dané i tím, že se letos koná jen jarní vyjížďka. V létě tentokrát nebude. Odhadem kolem nás projela asi stovka jezdců," řekl kolem desáté hodiny jeden z pořadatelů Bílého kamene Petr Baláž, který byl na stanovišť v obci Mrsklesy.