„Cykloturistická akce Bílý kámen umožní cyklistům, koloběžkářům, ale i pěším turistům poznání zajímavých míst jinak celoročně uzavřeného vojenského prostoru Libavá,“ zval hlavní pořadatel Haná Velká Bystřice.

Vojenský prostor bude otevřen od 7 do 16 hodin a návštěvníci si mohou vybrat z desítky vstupních stanovišť, kde dostanou mapu.

„V mapě akce jsou přehledně vyznačeny nejen povolené trasy pro 1. května, ale také významná místa, kilometráž, nebo další služby pro účastníky jako jsou občerstvení, zdravotník nebo cykloservis,“ informoval Kristián Heřman.

Mapy aktuálního ročníku ke stažení ZDE

Ilustrační foto
Korunní pevnůstka zve na Májovou slavnost. Plus další tipy na 1. května

Do vojenského újezdu lze vyrazit pouze s platnou občankou či cestovním pasem.

"Další nutnou podmínkou vzhledem k náročnosti terénu je povinnost nosit cyklistickou přilbu. Doporučujeme jet na vhodném horském nebo trekovém kole v dobrém technickém stavu,“ dodal Heřman.

Pro starší účastníky a rodiny s dětmi vyjedou i letos na trasy Bílého kamene autokarové zájezdy. Autobusy vyjíždí z Olomouce a Velké Bystřice, v každém pojede průvodce.

„Lístky do autokarů je potřeba rezervovat dopředu, jejich předprodej zajišťuje Kulturní a informační centrum Velká Bystřice,“ upozornil Heřman.

České dráhy i letos vypraví dva posilové vlakové spoje se zvýšenou kapacitou přepravy kol. Tyto vlaky zastavují na zastávkách Olomouc hl. n., Velká Bystřice, Hlubočky zast., Hrubá Voda, Hrubá Voda-Smilov, Jívová a Domašov nad Bystřicí.

Účastnický poplatek na Bílý kámen je 40 korun. Děti do 10 let neplatí.

Bližší informace na www.bilykamen-libava.cz.

Většina třešní v nížinách vlivem vyšších teplot v minulých týdnech odkvetla ještě před 1. májem. Na snímku strom v aleji u Bohuňovic.
Polibek pod kvetoucí třešní? Musíte do kopců, níže už je pozdě