Pořadatelé pro návštěvníky připravili dvě nové trasy. První vede z Luboměře pod Strážnou do Zigartic (směr Libavá) a pomůže cyklistům zkrátit dlouhou okružní cestu.

„Druhá trasa vede po asfaltové silnici krásným údolím podél řeky Odry ze Starých Oldřůvek k historickému mostu u Barnova. Proto bude tentokrát přesunuto vstupní stanoviště z Nových Ondřůvek do Starých Oldřůvek,“ upozornil hlavní pořadatel Milan Heřman.

MAPA: Trasy Bílého kamene 2024 - klikněte pro zvětšení

Trasy Bílého kamene 2024Trasy Bílého kamene 2024Zdroj: bilykamen-libava.cz

Další novinkou 30. ročníku vyhledávané akce je takzvaná cyklolanovka. Jedná se o autobus s přívěsem pro kola, který bude jezdit podle předem daného jízdního řádu.

„Pomůže méně zdatným cyklistům a turistům zdolat ty největší kopce. Na jízdu cyklolanovkou si lidé musejí včas rezervovat místo. Zájemci se nám už hlásí,“ sdělil hlavní pořadatel.

Celkem podle něj budou vypraveny čtyři spoje, kapacita je omezená na čtyřicet míst na spoj. Pořadatelé samozřejmě pamatují také na děti.

Jízdní řád a pravidla cyklolanovky zde

Nejmenší účastníci se mohou těšit na dětskou soutěž na cestě z Mrskles k Bílému kameni, která jim zpříjemní dlouhé stoupání.

Hrací karty budou k dispozici na stanovišti v Mrsklesích. Nově bude také u hasičské stanice v Hlubočkách připraveno občerstvovací a servisní místo.

Národní a krajský cyklokoordinátor Jaroslav Martínek
Část cyklotras na Olomoucku už není bezpečná. Čeká je zásadní předělávka

Z minulých let stále zůstává otevřená atraktivní trasa z Města Libavá přes Zigartice, kolem Vojnovické kapličky až ke Královské studánce a kostelu ve Staré Vodě.

„Účastníci si ji v předchozích letech velmi pochvalovali. Akci Bílý kámen každoročně navštíví až čtyři tisíce lidí. Pro malé i velké kolaře je povinná cyklistická přilba. Upozorňujeme také na nutnost mít s sebou doklad totožnosti a hotovost na úhradu vstupného,“ dodal závěrem Milan Heřman.

Podrobné informace o akci Bílý kámen, rezervacích míst v autobusových zájezdech i takzvané cyklolanovce najdete na webu Bílý kámen.

Obnova lesa u pramene Odry ve vojenském prostoru Libavá, kde kůrovec udeřil vší silou. Dnes už rozlehlé holiny zarůstá druhově pestrý les, březen 2024.
U pramene Odry na Libavé opět roste les, krásnější. Vydejte se na výlet