Na Libavé nadále pokračuje výcvik stovek ukrajinských vojáků, turisté se budou moci do vojenského prostoru vydat až v polovině června.

„Dostali jsme jediný volný termín, a to 17. června. Na Libavé probíhá mezinárodní cvičení,“ uvedl ke změně hlavní pořadatel akce Milan Heřman.

„Organizačně je nám to v podstatě jedno, budeme připraveni, ale nad návštěvností visí velký otazník. Začátek jara je pro cyklisty lákavější, navíc v červnu se termínově kryjeme s olomouckým půlmaratonem,“ poznamenal.

Vstup na pozorovatelnu s výhledem na cvičiště

Bílý kámen zaznamenal největší účast na jaře 2014, kdy dorazilo rekordních 6439 lidí.

Akce každoročně na Prvního máje mimořádně otevírá cyklistům, ale i pěším turistům možnost navštívit běžně uzavřený vojenský prostor.

Účastníci se mohou podívat nejen na skalisko Bílý kámen, ale taky zámeček Bores, kostel ve Městě Libavá nebo mohou navštívit poutní chrám ve Staré Vodě.

Během putování divočinou vojenského prostoru se zároveň mohou dozvědět více o pohnuté historii Libavé, ze které bylo po druhé světové válce vysídleno německé obyvatelstvo a většina obcí zanikla.

Na mapu Bílého kamene, který Libavou zpřístupňuje již od roku 1994, přidávají organizátoři každoročně nějakou novinku, která daný ročník ozvláštní. Připravena je i letos.

„Po mnoha letech bude volný vstup na pozorovatelnu s výhledem na cvičiště na Velké Střelné,“ lákal Milan Heřman cyklisty na Libavou.

Zatím vycvičeno přes 1000 Ukrajinců

Ve vojenském prostoru by měl ještě počátkem května probíhat třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků. Na 650 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil pak dorazí počátkem dubna.

Česká republika chce do konce roku vycvičit na 4000 vojáků, doposud výcvik na Libavé absolvovalo přes 1000 Ukrajinců.

Podrobnosti a aktuální informace o letošním ročníku akce Bílý kámen najdou zájemci na webu Bílého kamene.