Možné místo pro parkování je u odbočky na Velkou Javořinu na Hrabině. Ke Kamenné búdě lze autem dojet s opatrností a se zimní výbavou (silnice není v zimě udržována).

Běžkařský nadšenec Stanislav Dufka se svými přáteli otestoval běžkařské trasy v okolí Velkého Lopeníku i kolem Nové Lhoty, jižně od Velké Javořiny.

Chata Skřítek v Jeseníkách je výchozí místo pro běžkování. Sobota 16. ledna 2021
"Masakr" na Skřítku: davům bězkařů nabízí i novinku - bezúdržbové běžky

„V sobotu se dalo pohodlně parkovat nedaleko sjezdovky na Nové Lhotě. Sněhu kolem 20 centimetrů. Odtud jsme vyrazili asi dva kilometry směrem na Kubíkův vrch a dál směrem na slovenskou stranu. Běžkařská trasa jde po hlavní cestě na Slovensko. Je to docela frekventovaná a známá trasa. Narazili jsme tam třeba na partu běžkařů až z Bojkovic. Není výjimkou, že tam člověk potká i lidi z Brna,“ řekl Deníku Stanislav Dufka.

Ten se pak o den později vydal na Mikulčin vrch nedaleko Velkého Lopeníku.

Běžkaři pod Velkým Lopeníkem, v okolí Mikulčina vrchu a Vyškovce

„V neděli jsme kolem desáté ráno zaparkovali na poloprázdném parkovišti u sjezdovky Lopata a na běžkách jsme se vydali po stopě směr sjezdovka Myšáčka, přes sjezdovku kolem Agropenzionu. Dál jsme pokračovali po turistické značce Pod Příslopem a odtud k horské chatě Vyškovec, kde fungovalo výdejní okénko. Dál jsme si šlapali stoupu sami až po rozcestník a ke kapličce na Vyškovci. Odtud jsme pak jeli k sedlu a posledních asi 500 metrů jsme šli po hlavní silnici zpět na Lopatu. Celá trasa měřila 12 km,“ popsal Stanislav Dufka svůj další den na běžkách.

V pondělí se vydal bílou stopou z Ostrožské Lhoty na poutní místo Svatý Antonínek a jeho okolím kolem zasněžených blatnických vinohradů.

Běžkaři na Svatém Antonínku

Pohyb v zasněžené krajině je podle informací z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy možný také kolem Slavičína. Tam město připravilo a strojově upravilo na 10 km tras pro běžkaře.

„Jednak okruh nad sídlištěm Vlára směrem k Hájenkám, dále Velký okruh severně od města směrem na Lipovou a také Zámecký okruh přímo v centru města s kulisou krásného zámku Wichterle. Pro přespolní návštěvníky je tam parkoviště v těsné blízkosti parku. Stačí u auta nazout běžky a vyrazit,“ prozradil Zdeněk Urbanovský.

Zimní radovánky před bazilikou na Svatém Kopečku, 17. ledna 2021
Tato zima nemá chybu! Stráň u baziliky na Sv. Kopečku obsadily děti na bobech

Ideální sněhové podmínky pro běžkaře jsou podle jeho slov v těchto dnech v Hostýnských vrších, některé úseky hřebenové trasy jsou ovlivněny těžbou dřeva. Doporučujeme například trasu Troják - Bludný.

Běžkaři v Hostýnských vrších v okolí Tesáku a Trojáku

„Několik uplynulých let jsme na běžkách nebyli, protože nebyl sníh. Zato těchto několik posledních dnů jsou podmínky pro běžkování opravdu parádní,“ pochvalovali si v pondělí odpoledne nedaleko chaty Troják dva starší muži, otec ze synem, z Napajedel.

První běžkaři již projeli také trasu Bunč - Brdo - Vlčák ve Chřibech. Upravené běžecké trasy jsou k dispozici například ve Velkých Karlovicích.

Běžkařské tratě ve Velkých Karlovicích

„Okruhy jsou upraveny v údolí Léskové, vydat se lze také na hřeben Vsetínských Beskyd až do okolí horské chaty Vsacký Cáb, která leží v nadmořské výšce 821 metrů. Po příjezdové cestě od Dušné je možno použít lyžařskou techniku bruslení. Na Vsackém Cábu je otevřeno výdejní okénko s občerstvením,“ upřesnil Zdeněk Urbanovský.

Hřeben Javorníků má bohatou sněhovou nadílku a strojově by měla být upravena trasa z Kohútky na Kasárna.

Květná zahrada v Kroměříži pod sněhem - leden 2020
Bílá krása. Takto vypadá Květná zahrada v Kroměříži pod sněhem

„Pro výjezd na parkoviště na Kohútce nezapomeňte na zimní výbavu. Horská chata Kohútka má denně od 10 do 17 hod otevřeno „Kohútí okénko“ s občerstvením,“ doplnil Zdeněk Urbanovský.

Běžkařské trasy jsou podle něj připraveny také na Pustevnách, které se ale v poslední době potýkají s velkým návštěvnickým zájmem. Je tam potřeba počítat s možnými dopravními komplikacemi.