„Po silných bouřkách, které kraj zasáhly hlavně v pátek večer a v noci na sobotu, evidujeme na čtyři desítky výjezdů. Řešili jsme především popadané stromy, ucpanou kanalizaci a propustky a čerpali vodu ze sklepů. Například v Droždíně voda, která přitekla z polí, ohrožovala trafostanici. Monitorovali jsme ale i situaci v Šumvaldu,“ řekla krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Silný déšť na některých místech zvedl prudce hladiny toků - po půlnoci byly Valová v Polkovicích a Brodečka v Otaslavicích na třetím povodňovém stupni. Po druhé hodině v noci klesly hladiny na druhý stupeň. Ve stádiu bdělosti je Hloučela v Plumlově.

Vrchoslavice na Prostějovsku potrápila Velká Haná, kde zbývalo do vyhlášení třetího povodňového stupně pár centimetrů.

„Situaci sledujeme a naši hasiči jsou v pohotovosti. S pytlováním jsme ale nezačali, čekáme na další vývoj situace,“ řekl v sobotu po poledni starosta Vrchoslavic Dušan Svozílek. Situace na tocích se začala v odpoledních hodinách uklidňovat.

Meteorologové očekávají v neděli v průběhu odpoledne, večera a noci na pondělí přeháňky a bouřky, které mají být ojediněle i velmi silné s přívalovými srážkami.

Vlivem vydatných srážek během nedělního večera a noci na pondělí může dojít k vzestupu hladin vodních toků, a to zejména na tocích odvodňujících Jeseníky.