Třiadvacetiletá Cilka je klientkou centra, které sbírku pořádá, od minulého roku. Nevidomá je od svých šesti let, ale do Olomouce se přestěhovala za přítelem a novou školou z Prahy teprve loni.

„V Olomouci jsem spokojená, je menší, takže všude můžu dojít pěšky a je tu i snazší se zorientovat,“ pochvaluje si dívka.

I tak se musí naučit, jak se v novém prostředí bez problémů pohybovat.

„V Praze jsem měla rodinu a kamarády, ti se mnou nachodili trasy, které jsem potřebovala znát,“ vysvětlila Cilka.

V Olomouci se obrátila na Tyfloservis, centrum služeb pro slabozraké a nevidomé. Tam jí ukázali, například jak se dostat do školy a jak se v budově orientovat.

Bez sbírky se neobejdou

Všechny služby, které centrum poskytuje, jsou bezplatné. Jedním ze zdrojů příjmu, bez kterých by Tyfloservis nemohl fungovat, jsou příspěvky veřejnosti.

Ve středu 11.října proběhne už tradiční sbírka Bílá pastelka. Zapojit se do ní můžete i vy. Centrum má nedostatek dobrovolníků, kteří by byli ochotní alespoň pár hodin prodávat bílé pastelky.

„Byli bychom rádi, kdybychom nemuseli sbírku vůbec pořádat, ale je to finanční zdroj, bez kterého se zatím neobejdeme,“ objasnila význam sbírky vedoucí olomouckého Tyfloservisu Veronika Haiclová.

„Sbírka má tradici i dobré jméno. Nebude to těžký úkol, ale spíš zajímavá zkušenost,“ láká koordinátora sbírky Michaela Ševčíková.


Ti, kdo nebudou mít čas se sbírkou pomoci, mohou do činnosti centra nahlédnout alespoň jako návštěvníci Dnu otevřených dveří.

Centrum se otevře 16. listopadu téměř na celý den od osmi ráno do šesti večer. Zájemcům umožní poznat lépe život nevidomých a vyzkoušet si různé pomůcky, které jim usnadňují život. Den zpestří beseda s nevidomými na téma „Trapasy ze života“.  

Dobrovolníci se mohou hlásit na emailu sevcikova@tyfloservis.cz nebo na telefonním čísle 608 572 351. Zaškolení dobrovolníků bude ve čtvrtek 5. října ve tři hodiny v ulici I.P. Pavlova, v sídle Tyfloservisu.

Klára Slavíčková