„Noční zákaz vycházení do značné míry ovlivňuje náš provoz,“ reagoval na aktuální situaci Daniel Orlík ze společnosti Rekola Bikesharing. Ta běžně eviduje pětinu výpůjček svých kol mezi 21. a 6. hodinou. „Naproti tomu nám stoupl počet jízd o víkendech, kdy naši uživatelé častěji míří do přírody,“ doplnil koordinátor provozu.

Celkový zájem o růžová kola na podzim sice mírně klesl, ale může za to spíše nepříznivé počasí.

Noví uživatelé

Zavřené školy, zákaz pohybu na veřejnosti mezi 21. a 5. hodinou i hospody mimo provoz se promítly také do statistik společnosti Nextbike, která v Olomouci provozuje sdílení šedých kol.

Důležitou část její uživatelské základny tvoří studenti, ty však teď nahrazují osoby mířící třeba do práce nebo na nákup.

„Vnímáme příliv nových uživatelů. K bikesharingu si našli cestu i díky snaze vyhnout se kontaktu s ostatními spoluobčany v MHD,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Lukáš Luňák.

Stejně jako v hromadné dopravě, i u té individuální je nutné dbát na hygienická nařízení. Přestože se na jednom kole vystřídá několik osob denně, obavy z nákazy prý nejsou na místě.

„Dezinfikujeme rukojeti, sedla, páčky zámků,“ ujistil Luňák.

Dotykové plochy jsou dezinfikovány i na růžových kolech.

„Obecně ale stačí dodržovat základní hygienické návyky a především si mýt ruce,“ navázal Orlík s tím, že pro bojácné jsou praktickým řešením rukavice.

Růžová chystají obměnu, šedá rozšíření

Z finančního hlediska by firmám provozujícím bikesharing v Olomouci neměla epidemie příliš ublížit. Občané tak o tuto službu nepřijdou.

Naopak, třeba zástupci Nextbike počítají s rozšířením do dalších měst.

Rekola na příští rok chystá obměnu části vozového parku za novější odlehčená kola s třístupňovou přehazovačkou.

Růžové bicykly se v ulicích Olomouce objevily v roce 2014. Konkurence v podobě šedých kol přibyla letos.

Obě společnosti nabízejí základní tarif za 16 korun na 30 minut. V nabídce nechybí mimo jiné měsíční a roční předplatné.

Pro půjčení bicyklů je nutné mít v mobilu aplikaci, proces zahrnuje naskenování QR kódu a online platbu.